YÖK-DİL Hazırlık2019-06-26T15:54:41+03:00

Project Description

Akademik İngilizce Sınavlar

Ön Bilgi Formu
Whatsapp Bilgi
Uzman Öğretmenler Eşliğinde, %100 Eğitim Garantisi
Loading

YÖK-DİL NEDİR ?

Yükseköğretim kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖK-DİL) adayların kendi alanlarındaki (fen ve mühendislik ,sosyal ve beşeri bilimler,sağlık) dil becerilerini belirlemeye yönelik düzenlenen bir dil sınavıdır. YÖK-DİL sınavı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi tarafından hazırlanmaktadır. Sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmektedir.

YÖK-DİL SINAV AŞAMALARI

YÖK-DİL de ilk 20 soru kelime ve gramer  bilgisinin ölçüldüğü bölümdür. Bunların 6 tanesi kelime bilgisini; 14 tanesi gramer bilgisini ölçmektedir. Kelime sorularının 1 tanesi phrasal verb diğerleri kelime bilgisi sorularıdır. Gramer bölümünde hangi konudan kaç tane soru sordukları her dönem değişebilmektedir. Ancak ağırlıklı olarak bağlaç bilgisinin sorulduğu tespit edilmiştir.

  • 6 KELİME SORUSU ( 1 phrasal verb, 5  kelime bilgisi sorusu)
  • 14 GRAMER SORUSU (Preposition Bilgisi, Bağlaç Bilgisi, Tense Bilgisi, Gerunt & infinitive bilgisi, Relative clause & Noun clause bilgisi)

YÖK-DİL CLAUSE TEST : (2X5) 10 SORU

Clause testte tıpkı ilk 20 soru gibi kelime ve gramer dil bilgisi ölçülmektedir.Ancak YÖK-DİL clause test soru tipinde soru kökleri cümle şeklinde değil paragraf şeklindedir.YÖK-DİL’ e katılan adaylara her paragraftan 5 soru sorulur. Clause test bölümünde kaç tane gramer kaç tane test sorulacağı belli değildir. Paragrafın içeriğine göre sorular değişebilmektedir.

CÜMLE TAMAMLAMA SORULARI (11 SORU)

YÖK-DİL‘ de karşılaştığımız cümle tamamlama soruları hem okuduğunu anlama hem de gramer bilgisinin değerlendirildiği soru tipidir. Bu soru tipini yapabiliyor olmak sınavın geneli olarak büyük bir avantajdır.

YÖK-DİL ÇEVİRİ SORULARI : (12 SORU)

YÖK-DİL de 12 adet çeviri sorusu sorulmaktadır.Bu soruların yarısı türkçeden ingilizceye ingilizceden türkçeye olarak değişmektedir.

PARAGRAF TAMAMLAMA SORULARI (6 TANE )

YÖK-DİL paragraf tamamlama soru tipinde paragraf bilgisi ölçülmektedir.Genellikle 4-5 cümlelik paragrafın herhangi bir cümlesi çıkartılır ve bşluğa anlam ve yapısak olarak hangi kelimenin geleceği sorulur.

İLGİSİZ CÜMLE SORULARI ( 6 SORU )

İlgisiz cümle soru tipinde tıpkı paragraf tamamlamada olduğu gibi paragraf bilgisi ölçülmektedir.Paragraftan farklı olarak paragrafın içerisine ilgisiz bir cümle eklenmiştir.Ve sizden bu cümleyi tespit etmeniz istenir.Gnelde okuduğunu anlayabilen adaylar paragraf ve ilgisiz soru cümlelerini rahatlıkla çözmektedir.

YÖK-DİL PARAGRAF SORULARI ( 5X3=15 SORU )

Toplamda 5 tane paragraf yer almakta ve her paragrafta okuduğunu anlamaya dayalı 3’er adet soru bulunmaktadır.

YÖK-DİL’E KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR ?

Bu sınava başta yükseköğretim kurumlarında Lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinde dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylarda bu sınava katılabilir. Başvuru yapan adaylar doktora başvuru sürecinde en az 55 doçenlik başvuru sürecinde ise 65 aldıkları taktirde başarılı sayılacaklardır.

YÖK-DİL BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ?

Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, aynı adreste yayımlanan sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır.

Adaylar sınava girmek istedikleri alanı, dili sınav başvurusu esnasında seçeceklerdir.

Sınav başvuru adımlarını tamamlayamayan adayların başvurusu geçersiz sayılmaktadır.

Başvuru esnasında son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğrafın sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

yökdil kursu
YÖK-DİL Eğitimlerimize katılabilmeniz için seviyenizin minimum B2 olması gerekmektedir, aşağıdaki sınavı çözerek ne kadarlık bir özel derse ihtiyacınız olduğunu tespit edebilirsiniz.
YÖK-DİL Yeterlilik Testi
Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?