TOEFL iBT sınavı, İngilizceyi üniversite seviyesinde kullanma ve anlama yeteneğinizi ölçen, Ve okuma,dinleme konuşma ve yazma becerilerinizi akademik görevleri yerine getirirken ne kadar iyi bir şekilde birleştirdiğinizi değerlendiren bir sınavdır.

TOEFL Sınavı Bölümleri ve Süreleri

TOEFL Sınav Formatı

 • Okuma 60-80 dk = 36-56 soru
 • Dinleme 60-90 dk = 34-51 soru
 • Ara 10 DK
 • Konuşma 20 dk = 6 soru
 • Yazma 50 dk= 2 soru

TOEFL Reading

3-4 Akademik metin (örn: ekonomideki krizi sebepleriyle ilgili bir metin vs..)1-2 sayfa arası bu metinle ilgili çoktan seçmeli sorular sorulur.

TOEFL Listening

6-8 Dinleme parçası (bunların 2-3 tanesi kampüs konuşması örn: bir öğrencinin kampüste arkadaşıyla yurt konuşması vs..)
4-6 akademik ders dinletisi.(örn:işletme biliminin temel prensipleri vs..)

TOEFL Speaking

6 Soru Sorulmakta.
2 Tanesi kişisel görüş ( sizce iyi bir arkadaş nasıl olmalıdır gibi..)
2 Okuma ve bu okumaya dayalı bir dinleti. (bu ikisi sonucu sizin görüşünüz )
2 Kampüs Konuşması (okul hayatıyla üniversite ortamında olan bir diyalog dinletisi dinletilir ve bunun üzerine sorular sorulur )

TOEFL Writing

Integrated: 20 DK.
Önce kısa bir metin okunur (örn:Amerikada ki eğitim sisteminde ki sınıfları içeren bir konuşma)Ardından kısa bir konuşma dinlenir.(örn:Amerikada ki eğitim sisteminde ki problemleri içeren bir konuşma.) sonucunda bununla ilgili bir yazı yazmanız istenir.
Independent :30 DK.
Size bir konu verilerek bu konuyla ilgili 30 dk içerisinde kendi görüşünüzü belirten bir yazı yazmanız istenir.

TOEFL Sınavına Kimler Girebilir?

Dünya çapında 35 milyondan fazla kişi, İngilizce dil yeterliğini göstermek için TOEFL sınavına girmiştir. Ortalama İngilizce beceri seviyesi Orta ile İleri arasında değişir.

 • Bir yüksek öğrenim kurumunda eğitim almak isteyen öğrenciler
 • İngilizce dili öğrenim programına kabul edilenler ve edilmeyenler
 • Burs ve sertifika adayları
 • İlerlemelerini izlemek isteyen İngilizce dili öğrencileri
 • Vize başvurusu yapan öğrenciler ve işçiler

TOEFL iBT Sınavına Nerede ve Ne Zaman Girebilirim?

Dünyadaki diğer İngilizce dili sınavlarına nazaran TOEFL sınavının daha çok sınav tarihi (yılda 50’den fazla) ve yeri vardır. Sınava istediğiniz kadar girebilirsiniz, fakat 12 günlük bir süre içinde birden çok kez giremezsiniz. Halihazırda bir sınav randevunuz varsa, bu randevunuzdan itibaren 12 günlük bir süre içinde başka bir sınav tarihi için kayıt yaptıramazsınız. Her bir sınav kaydı için ayrı ücret ödenir.

 • BU ihlal hemen tespit edilmese bile, bu yeniden alma politikası zorunludur (örneğin, tutarsız kayıt bilgilerinden dolayı).
 • İhlal, kayıttan sonra fakat sınav tarihinden önce tespit edilirse, sınav randevunuz iptal edilir ve sınav ücretleriniz iade edilmez.
 • İhlal, puanınız bildirilene kadar tespit edilmez, puanınız bildirildikten sonra tespit edilirse, puanınız iptal edilir. Siz ve puan alan herhangi biri, iptal yazısı ile bilgilendirilir ve test ücretleriniz iade edilmez.
TOEFL PUANLAMA SÜRESİ :

Genelde; 2 haftada online sonuç belgesi, 1 ayda basılı sonuç belgesi adaylara ulaştırılır

This Post Has One Comment

 1. Muhammed Çığla

  TOEFL akademik sınavına başvurumu Lütfü hoca aracılığıyla tamamlamış oldum.Ek olarak özel dersler ve aktivite eğitimlerini hediye etmiş oldu kendisi.Hocamla da kimyamız çok tuttu ve ben 60 beklediğim bir sınavdan çok daha üst düzey bir puan almış oldum.Gelecek olan ve aklında şüphe olan tüm arkadaşlarımıza kesinlikle şiddetle tavsiye ediyorum.Daha önce çok fazla kurumla görüşmüş ve karar verememiştim fakat başlangıçtan itibaren gerçekten çok memnun olduğumu söyleyebilirim.

Bir cevap yazın