Almanya’da İş Olanakları

Almanya’da yaşamak pek çok kişi tarafından hayal ediliyor. Çünkü Almanya her yönüyle gelişmiş bir ülke olarak görülüyor. Ülkemizden giden insanlar en çok Almanya’ya yerleşiyor. Bu ülkede yaşamak isteyenler Almanya’da iş olanakları konusunu sıklıkla araştırıyor.

Almanya Çalışma Şartları

Dünya günden güne değişiyor. Ülkeler her geçen gün farklılaşıyor. Almanya’da ortalama çalışma süresi günde 6-9 saat arasında değişiyor. Almanya’da çalışan kişilerin hakları kanunlar tarafından korunuyor. İşinde sıkıntı yaşayanlar mahkemeye başvurabiliyor.

Almanya’da çalışan kişiler haftada 35 saat çalışıyor. Kişilerin 35 saatten fazla çalışılması istenmiyor. İşverenler bu konuya çok dikkat ediyor. Almanya’da hizmet sektörü çok fazla rağbet görüyor.

Almanya İş İmkanları

Almanya’da çalışabilmek için ileri derecede Almanca bilmek gerekiyor. Ancak Türklerin yaşadığı kesimlerde çalışmak için Almanca öğrenmeye gerek kalmıyor. Bu ülkede çalışmak isteyenlerin oturma izni sorununu halletmeleri gerekiyor.

Almanya, kalifiyeli veya kalifiyesiz pek çok elemana ihtiyaç duyuyor. Yılın belli dönemlerinde Avrupa ülkelerinden işçi alabiliyor. Ülkemizden de pek çok kişi çalışmak için Almanya’ya gidiyor. Almanya’da lisans mezunları kolaylıkla iş bulabiliyor.

Almanya’da En Çok İhtiyaç Duyulan Meslekler

Nüfusun artmasıyla birlikte pek çok sektörde yeni meslekler ortaya çıkıyor. Bu meslekleri yapacak genç nüfusa ihtiyaç duyuluyor. Almanya’da özellikle fiziksel iş gücüne ihtiyaç duyuluyor. Fizik gücüne dayalı işleri yapanlar yüksek ücretler kazanabiliyor. Almanya çoğu zaman sanayi sektöründe çalışacak eleman arıyor. Çünkü sanayisi devamlı gelişiyor.

Almanya’da ihtiyaç duyulan bazı meslekler:

 • Yazılım mühendisi
 • Boya ustası
 • Hemşire
 • Bilgisayar mühendisliği

Lisans mezunlarının Almanya’da çalışabilmesi için denklik alması gerekiyor.

Almanya’da Maaşlar

Almanya’da belirli bir maaş bulunmuyor. Her insanın aldığı ücret değişiyor. Almanya, Euro para birimini kullanıyor. Doktorlar genelde yüksek maaş alıyor. Çünkü sağlık sektöründe çalışacak eleman bulunamıyor. Almanya’da çalışan birisi ortalama 3000-4000 Euro alıyor.

Alman halkının %10’u asgari ücret alıyor. Asgari ücret alanlar genelde vasıfsız işçiler oluyor. Almanya’da yaşayan Türkler genelde kendi iş yerlerini açmayı tercih ediyor. Almanya’da hizmet sektöründe çalışanlar genelde 3500-4500 Euro maaş alıyor.

Almanya’da İş Nasıl Bulunur?

Almanya’da çalışmak isteyenlerin araştırma yapması gerekiyor. Bir işte çalışmak isteyenler işverenle görüşebiliyor. Münih, Dortmund, Bremen gibi büyük şehirlerde işverenlere ulaşılabiliyor. İşverenlere ulaşamayanlar internetteki iş ilanlarına bakabiliyor.

Almanya’daki iş ilanları internette yer alıyor. Birçok işveren internet aracılığıyla işçi buluyor. İş görüşmesine gidenlerin giyimine dikkat etmesi öneriliyor. Çünkü Almanlar giyime önem veriyor. Almanya’da çalışma şartları yıldan yıla değişiyor.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.