İş İngilizcesi

İş İngilizcesi
22.08.2020
517

İş İngilizcesi Eğitim Programı

           Profesyonel iş yaşamında İngilizce bilmek, işverenlerin beklentilerinin arasında en başta gelmektedir. Günümüzde hangi sektör olursa olsun aranan niteliklerin ilki İngilizcedir. Hal böyle olunca kariyer hedefi bulunan her aday İngilizce öğrenmek ihtiyacı içine girer. İlk olarak genel İngilizce bilgisini yeterli düzeye çıkartmayı hedefleyen aday, ardından sektörel olarak kendisine fayda sağlamak amacıyla iş İngilizcesine yönelir. Avcılar İngiliz Kültür Dil Kursu sadece günlük ve sosyal hayata değil ayrıca iş hayatına da artı değer katacak eğitimleriyle öğrencilerinin yanındadır.

İş İngilizcesi Eğitimi Nedir?

           İş İngilizcesi öncelikle formal language adı verilen resmi dili içerir. Bunun yanında sektörlere göre değişiklik göstermekle birlikte belli teknik terimlerin, sektörel jargonların bilinmesini ve doğru kullanılmasını ifade eder. Türkçede olduğu gibi İngilizcede de aynı anlama gelen pek çok farklı kelime bulunmaktadır. Önemli olan doğru sektör için doğru kelimeyi seçebilmektir. Aynı zamanda yazılı ve sözlü ifadelerde uygun kalıpları kullanmaya özen göstermek de iş İngilizcesi için atlanmaması gereken bir detaydır.

%30 Ekstra İndirim Kazanmak için Formu Doldurun

  İş İngilizcesinde kullanılan kalıplar nelerdir?

             İş hayatında kimi zaman yazılı olarak kimi zamansa telefonda ya da bir toplantıda İngilizce iletişim kurmak durumunda kalınır. Günümüzde yalnızca uluslar arası firmalar değil ulusal şirketler de İngilizceyi aktif kullanabilen, resmi dile hakim kişilerle çalışmaya öncelik verirler.

             İngilizce yazışmalarda kullanılan dil, günlük hayatta kullandıklarımızdan farklılık gösterir. Arkadaşlarımızla yazışmalarımızda onlara isimleriyle hitap ederken, resmi yazışmalarda karşı tarafa ismiyle hitap edemeyiz.

  Örnek: Dear Susan

             Dear Sir/ Madam

             İlk örnekte yabancı bir mektup arkadaşınıza Sevgili Susan olarak hitap edebildiğiniz halde, ikinci örnekte beyefendi/hanımefendi tabirlerini kullanmanız en basit farklardan biridir.

             Günlük yazışma ya da mesajlaşmalarınızda çeşitli kısaltmalar kullanmanız gayet normal karşılanırken, resmi yazışmalarda kısaltmalara yer vermeniz olası değildir.

  Örnek: I’d like to drink a cup of tea.

             I would like to inform you…

             Bir başka farklılık ise yazışmayı bitirirken görülür. Informal language (resmi olmayan dil) kullanarak mektup ya da e-posta yazdığınız bir arkadaşınıza iletinizin sonunda “Take care / All the best…” gibi samimi ifadeler kullanırken, formal writing içinde iş İngilizcesi kullanarak yazdığınız bir iletide “Sincerely/ Best regards…” gibi daha resmi kalıplar kullanmanızdır.

             İş İngilizcesi sadece yazılı dilde kullanılmaz. Çalıştığınız şirkette çeşitli telefon görüşmeleri, toplantı ve sunumlar yapmanız gerekir. Bu gibi durumlarda da sözlü olarak kullanılan doğru kalıpları bilmeli ve bunlardan uygun olanları seçmelisiniz.

             Özellikle telefon görüşmeleri ve online görüşmeler bağlantı sorunları sebebiyle kesintiye uğrayabilir. Kişilerin en kibar kalıpları seçmesi, akıcı ve anlaşılır konuşması karşı tarafla olan diyaloğun sağlıklı yürüyebilmesi için büyük önem taşır. Soru sorarken ya da bir konuda ricada bulunurken  iş İngilizcesinde çok sık karşılaşılan ve tercih edilen “Could… “ soru kalıbı kullanılmalıdır.

  Örnek: Could you repeat it, please?

             Could you send the invoices, please?

             Toplantı ve sunumlarda telefon konuşmalarına oranla biraz daha rahat olunabilmesine karşın; saygı içeren ifadelerden, kibar konuşmalardan ve resmi dilden çok da uzaklaşılmamalıdır.

             Başta da belirttiğimiz gibi yalnızca kalıplar değil ayrıca sektörel kelimeler de iş İngilizcesi için önem taşır. Kelime hazneniz ne denli geniş olursa size gönderilmiş bir e-postayı, toplantı tutanağını, resmi yazışmayı ya da sözleşme metnini o kadar rahat okuyup anlayabilirsiniz. Kar, zarar, fatura, maliyet gibi ortak kelimelerin yanında, çalıştığınız alana özel terimler de bilmeniz gerekenler arasındadır.

             İşte bu sebeplerden ötürü Avcılar İngiliz Kültür Dil Kursu öğrencilerinin genel İngilizce bilgilerinin ardından, onlara iş İngilizcesi alanında da destek sağlar. Uzman kadrosuyla, birebir derslerle bağlı oldukları sektöre uygun sözlü ve yazılı çalışmalar eşliğinde öğrencilerinin kariyer basamaklarını hızla tırmanmasına yardım eder.

  Eğitim Bilgi Formu

   Ziyaretçi Yorumları

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Whatsapp
   Ayşe Yılmaz
   Ayşe Yılmaz
   Merhabalar, İstanbul Avcılar İngiliz Kültür Yabancı Dil Kurslarındaki eğitimleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

   İndirim ve Bilgi İçin