Aile Birleşimi Sınavı Nedir?

Aile Birleşimi Sınavı, Almanya’da uzun süreli oturma hakkı olan ya da Almanya’da yaşayan biri ile evlenmek isteyen her Türk vatandaşından istenilen bir sınavdır. Aile birleşimi vizesi almak için gerekli olan şartların başında gelen bu sınav için Almanca eğitimi almış olmak gerekir. Almanca Aile Birleşimi Sınavı hazırlık kursları, yabancı dil eğitimi veren birçok kurum tarafından özel ders ya da gruplara halinde verilir. Aile birleşimi vizesi sadece evlilik ile sağlanmak zorunda değildir. Eşler arasında aile birleşimi yapılabildiği gibi Almanya’da yaşayan ailelerinin Türkiye’de yaşayan çocukları da ailelerinin yanına yerleşmek istediklerinde uyum/entegrasyon yasası gereği aile birleşimi vizesi şartı aranır. Bu gibi durumlarda Almanca kursu veren yabancı dil kursu arayışı başlar.

Aile birleşimi için neler gereklidir?

Almanca kursu almayı ve bu dili öğrenmeyi zorunlu kılan Aile Birleşimi vizesi, Almanya’ya gidecek ve orada yaşayacak olan kişilerin yeni yaşamlarına uyum sağlaması için istenir. Bunun için Almanya’ya gidecek olan kişi:

1- Alman Konsolosluğu’ndan aile birleşimi vizesi alabilmek için Almanca dil yeterlilik sınavından geçer not almak zorundadır.

2- Aile birleşimi yaparak Almanya’ya yerleşen herkesin sağlık koşullarına uygun olan güvenli bir evde ikamet etme mecburiyeti vardır. Öyle ki evin büyüklüğü dahi Alman Hükümeti için önem taşır. Bunun için Almanya’da yaşayan eşin kira kontratına bakılarak karar verilir.

3- Türkiye’den Almanya’ya giden kişi ilk zamanlarda Almancayı yeterli düzeyde konuşamayacağından geliri yüksek bir işe girmesi zaman alacaktır. Bu nedenle de Almanya’da yaşayan eşin, son 3 aylık gelirini beyan etmesi (maaş bordrosu ya da iş yeri sahibi ise gelir beyannamesi) istenir. Aylık giderden kira, borç gibi giderler düşülür ve geriye kalan paranın hane halkının yaşamanı sürdürmesi için yeterli olması gerekir.

4- Türkiye’den giden eşin Almanya’da sağlık sigortası yaptırması gerekir. Kişi ülkeye ilk gittiği süreçlerde sigortası eşi aracılığı ile sağlanır.

Almanca aile birleşimi sınavına hazırlanmak ve başarı elde edebilmek için; kurumumuzda verilmekte olan Almanca kursu programlarına katılabilirsiniz. Seviyeniz ne olursa olsun bu sınavda başarı kaydedebilmeniz için en nitelikli Almanca eğitimi, bizim tarafımızdan size sunulacaktır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.