IELTS Nedir?

İngilizcenin kullanıldığı ortamlarda öğrenim görmek ve çalışmak isteyen kişilerin İngilizce dil yeterliliğini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve en çok tercih edilen İngilizce sınavıdır.

IELTS sınavı dört aşamadan oluşur:

Dinleme (30 dakika) Bu bölümde kırk soru bulunmaktadır. Her bölüm bir defa dinlenir ve soru kitapçığındaki sorulara cevap verilir. Testin sonunda cevap anahtarına cevapların geçirilmesi için on dakika zaman verilir. İlk iki bölümde diyalog ve monolog şeklinde sosyal konularla ilgili dinlemeler yapılır. Son iki bölümde ise dört kişiye kadar olan bir grup konuşması, bir de monolog şeklinde olmak üzere eğitim hakkında konuşulur. Çoktan seçmeli, kısa cevap, cümle tamamlama, not alma, özet yapma, diyagram/harita doldurma, sınıflandırma ve eşleştirme soru tipleri bulunur.

Okuma (60 dakika) Akademik okuma bölümünde çeşitli kitap, dergi ya da gazetelerden alınmış üç pasaj bulunur. Pasajları okurken özel bilgi birikimine gereksinim yoktur. En az bir pasaj detaylandırılmış mantıksal bir temele dayanır. Doğru başlığı bulma, doğru yanlış soruları, yazarın fikrini evet/hayır cevaplarıyla sınıflandırma, çoktan seçmeli, kısa cevap, cümle tamamlama, not alma, özet yapma, diyagram/harita doldurma, sınıflandırma ve eşleştirme soru tipleri bulunur.

Yazma (60 dakika) Burada iki görev verilir. İlk bölümde adayların bir grafik, tablo ya da diyagram şeklinde sunulmuş datayı kendi kelimeleriyle tarif etmeleri beklenir. Bu bölüm için 20 dakika zaman ayrılması ve en az 150 kelimelik bir yazı oluşturulması tavsiye edilir. İkinci bölümde ise bir görüş, problem ya da tartışma ile ilgili bir soru adaylara verilir. Bu bölüme 40 dakika zaman ayrılıp en az 250 kelimelik bir yazı sunulması önerilir.

Konuşma (11-14 dakika) Konuşma üç bölüme ayrılır ve kaydedilir. İlk bölümde adayın kişisel ve sosyal hayatı ile ilgili dört-beş dakika konuşmasını sağlayan sorular sorulur. İkinci bölümde aday bir-iki dakika kendisine verilen bir konu hakkında konuşur. Öncesinde bir dakika kadar kısa notlar alıp hazırlanması için zaman tanınır. Son bölümde ise aynı konu ile ilgili aday ve sınav gözetmeni arasında dört- beş dakika sürmesi planlanan bir tartışma ortamı yaratılır. Toplam sınav süresi 2 saat 45 dakikadır. Dinleme, okuma, yazma sınavları tek aşamada gerçekleşir. Konuşma sınavı aynı gün, 3 gün önce ya da sonra olabilir.

Avcılar İngiliz Kültür Yabancı Dil Kursumuzda, IELTS Sınav eğitimlerimize katılmanız için minumuM B2 seviyesinde ingilizce bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Ücretsiz online seviye tespit sınavına girerek kendinizi ölçebilirsiniz.

Neden IELTS?

IELTS sınavı akademik ve genel eğitim olmak üzere iki farklı modülden oluşur. Akademik sınav, İngilizce konuşulan ülkelerde eğitim almak isteyen kişiler için uygulanır. Genel sınav, İngilizce konuşulan bir ülkede iş deneyimi, eğitim programları veya göçmenlik amacıyla kullanmak isteyen adaylar içindir. Dünya çapında 10.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir.

Sınav puanı belirlemek için 9 bant puanlama sistemi kullanılır. Sınav bölümleri ayrı ayrı 1-9 bant sistemi üzerinden puanlanıp ortalama tam puan hesaplanır.
Sınav puanı iki sene geçerlidir. Yıl içinde istenildiği kadar çok sınava girilebilir. Akademik ve genel sınav ücreti arasında fark yoktur. Sınav ücreti 1 Ocak-31 Aralık 2018 tarihleri arasında 660 TL olarak belirlenmiştir.

Türkiye’de 14 Şubat 2014’te IELTS puanı eş değerliliği kaldırılmıştır; ancak bazı üniversiteler, kurum ve kuruluşlar IELTS puanı ile alım yapmaya devam etmektedir. Bu noktada da genel olarak 6.5-7 puan aralığı Türkiye’de yeterli görülmektedir. Yine de başvuru yapılacak kuruma özel puan tablosu öğrenilmelidir.
IELTS sınav hazırlık programı almak isteyen adaylara, önce genel İngilizce sınavı yapılarak adayın var olan dil yeterlilik seviyesi görülmelidir. Aynı zamanda adayın hedeflediği puan da öğrenilmeli, hedefleri iyi analiz edilmelidir. Ancak bu sayede ihtiyacı olan ders saati ve zaman aralığı tespit edilebilir. Aşağıda IELTS puan tablosu ve buna bağlı olarak eşdeğerliliği olan CEFR seviyeleri verilmiştir. Buradan hareketle adayın eğitim öncesi muhtemel IELTS puanını tespit etmek mümkündür.

[/fusion_text][fusion_table fusion_table_type=”2″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Seviyeleri IELTS PUANI
A1 1-2
A2 3-3.5
B1 4-4.5
B2 5-6.5
C1 7-7.5

Türkiye’de sınava girmek için şubelerimize gelen adaylar, istisnai durumlar hariç, 6.5-7 puan aralığı hedeflemektedir. Gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında bu puan aralığı pek çok üniversitede lisans, yüksek lisans ya da uluslararası firmalarda iş olanağı sağlamaktadır. Tablodan da anlaşılabileceği üzere, aday A-2 ya da B-1 seviyesinde ise 2-3 ay gibi kısa bir sürede bu hedefe ulaşması ne yazık ki imkansızdır. Bu seviyede bir aday geldiğinde adayı öncelikle genel İngilizce eğitimine yönlendirmek gerekir. Adayın zamanı yoksa IELTS hedef puanıyla doğru orantılı olarak sınav hazırlık programına ek, her seviye eksiği için minimum 24 saatlik bir özel ders programı da önerilebilir. Aday B2 seviyesi yetkinliğine geldiğinde ise sınav hazırlık programına başlayabilir. Bu durum sadece IELTS için değil, girilecek bütün ulusal ve uluslararası merkezi sınavlar için geçerli bir mecburiyettir.

IDP, British Council kuruluşları ve Cambridge Üniversitesi ESOL sınavlarının ortak mülkiyetinde olan IELTS sınavının Türkiye merkezlerine ve güncel sınav tarihlerine www.idpieltsturkey.com ve www.britishcouncil.org adreslerinden ulaşabilirsiniz. British Council, Türkiye’de Adana, Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir’de IELTS sınavı düzenlemektedir. Kayıt işlemlerinin tümü ise, British Council’ın İstanbul’daki ofisi tarafından gerçekleştirilmektedir. IDP merkezleri ise Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bursa ve Kayseri’dir. Büyük şehirlerde neredeyse her hafta olan sınav, diğer merkezlerde ayda bir yapılmaktadır. Bazı sınav merkezlerinde aktif sınav tarihi bulunmayabilir. Aday için uygun tarih ve sınav merkezi doğru belirlenmelidir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.