Akademik İngilizce Eğitimi

Konuştuğumuz dil bulunduğumuz ortamlara göre farklılık gösterir. Örneğin işte, okulda, sokakta, evde, arkadaşlarımızla tamamıyla farklı şekilde konuşuruz. İngilizcede de durum aynı bu şekilde işler. İngilizce eğitimi alan bir kişinin akademik İngilizce eğitimi alması da gereklidir. Çünkü ikisi birbirinden farklı olup genel İngilizce eğitiminde aldığımız bilgileri akademik yerlerde kullanamayız. Nasıl ki diploma çalışmanızın sunumu esnasında evde konuştuğun şekilde değil de daha akademik bir üslupla konuşuyorsanız bu da aynı şekilde işler.

Akademik İngilizcenin kullanıldığı yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yükseköğretim kurumlarında hocalarla veya öğrenci işleri ile konuşurken
 • Akademik dilin kullanılması zorunlu olan önemli belgelerde
 • Üniversite veya iş hayatında makale yazmamız veya okumamız gereken yerlerde

Yukarıda belirtilen yerlerde akademik İngilizcenin kullanılması mühimdir. Aksi takdirde olumsuz durumlarla karşılaşmamız mümkündür.

Akademik İngilizcenin Normal İngilizceden Farkı Nedir?

Akademik İngilizcenin en mühim farkı günlük konuşulan dilde olduğu gibi öznel değil de daha çok nesnel bir yapıyı bünyesinde bulundurmasıdır. Kısaca ifade etmek gerekirse akademik İngilizce eğitimi alan kişiler günlük konuştukları İngilizceyi bilimsel bir konuşmaya çevirmiş olurlar. İstedikleri konuları bilimsel anlamda ele almış sayılırlar. Yazım şekli olarak bakıldığında da akademik İngilizcenin günlük konuşulan dilden farklı olduğunu görebiliriz. Akademik İngilizcede günlük kullandığımız İngilizcede olduğu gibi kısaltmalara yer verilmez. Onun yerine olması gerektiği şekildeki uzun biçimleri kullanılır.

Neden Akademik İngilizce Eğitimi Almalıyız?

Akademik İngilizce eğitimi daha çok işyerlerinde ya da yükseköğretim kurumlarında karşımıza çıkmaktadır. Akademik anlamda bir makale yazmanız gerektiğinde akademik İngilizcenin tüm kurallarını bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yazdığınız makale pek de akademik üslup taşımaz. Biz de bunun için akademik İngilizce eğitimlerimizi daha çok bu alanlarda yoğunlaşan kişilere sunmaktayız.

Çünkü akademik İngilizce eğitimi olmadan makale okumak ya da yazmak gerçekten oldukça zordur. Günümüzde akademik İngilizce neredeyse dil yeni bir dil öğrenmek gibi zorunlu bir durum haline gelmiştir. Okul hayatında belirli eğitimleri almamız için akademik İngilizcemizin olması gereklidir. Ya da iş hayatında İngilizce bir mülakata gittiğiniz zaman akademik İngilizcenizin olması önemlidir. Aksi takdirde işe kabul edilmeme gibi bir durum söz konusu olabilir.

Kimler Akademik İngilizce Öğrenmelidir

Yukarı da bahsettiğimiz gibi akademik İngilizce daha çok kariyerini bu yönde devam ettiren kişiler için gereklidir. Örneğin eğitim hayatını yurtdışında devam ettirecek olan kişiler muhakkak akademik İngilizce almaları gereklidir. Kariyerlerini akademisyen olarak devam ettirmek isteyen kişilerde de ilk bakılacak şey yeterli akademik İngilizce eğitiminin olup olmadığıdır.

Çünkü akademisyenler fazlasıyla araştırma yapma, akademik makale okuma, akademik makale yazma gibi sorumluluklara sahiptirler. Bunların dışında gerek yurtiçi gerekse yabancı ülkelerde gerçekleşen seminer, konferans, vb. yerlere katılım gösterdiklerinden dolayı da akademik İngilizce seviyelerinin yeterince iyi olması beklenir. Ayrıca iş yerlerinde akademik ya da bilimsel araştırmalar yapan kişiler için de akademik İngilizce öğrenimi mühimdir.

Akademik İngilizce Eğitimi Kazanımları Nelerdir

Akademik İngilizce eğitimimizden sonra makale yazıp okuyabilecek duruma gelebileceksiniz. Bunun için öncelikle makale yazımı ve okuma için gerekli olan kurallar öğrenilecek. Bu makale yazımları için en etkili olacak araştırma nasıl yapılır bunlar öğretilecek. Yazım esnasında muhakkak kullanılacak stratejiler ve resmi üslubun nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgiler verilecektir.

Bunun için günlük dilde çoğunlukla kullandığımız öznel ve bireysel ifadeler yerine nesnel ifadeler kullanılması gerek. Çünkü akademik İngilizce öznellikten uzak ve daha çok bilgi aktarımı amacıyla kullanılır. Akademik İngilizceyi konuşurken muhakkak mesafeli bir konuşma gerçekleştirmemiz gerekecektir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.