Almanca Kursunun Amacı

Yabancı dil öğrenmek isteyenlerin başlıca problemlerinden bir tanesi iyi bir kurs bulmaktır. Almanca gibi özel bir dili öğrenmek isteyenlerin ise oldukça seçici olması gerekmektedir. Her yerde her hocadan öğrenilemeyecek kadar özel ve zor bir dildir. Almanca öğrenmek isteyen bir öğrenci iyi bir kurs bulduktan sonra ise her şey çok daha güzel olacaktır çünkü öğrenmesi en keyifli dillerden bir tanesidir. Kurs ararken belirli kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Kurs öğrenciye ne veriyor, bu kursun amacı ne gibi temek kıstaslar kıyaslanmalıdır.

Gramer Bilgisi Vermek

Kursa kayıt olurken başlıca soru Almanca kursunun amacı ne olmadır. Almanca kursunun başlıca amacı temel bilgi denilen gramer bilgisini vermek olmalıdır. Yabancı bir dilin temelini düzgün veremeyen, öğrenciyi eksik bırakan bir kurs veya öğretmen o öğrencinin öğrenme sürecini baltalamış olur. Yeni başlayanlar için en basitinden Almancayı bilip de geliştirmek isteyenlere ise daha ileri seviyelerden gramer eğitimi vermesi gerekmektedir.

Gramer alt yapısı eksik olan bir öğrencinin Almanca okuması da konuşması da eksik olacaktır. Ayrıca gramer alt yapısı yani temeli eksik olursa ilerleyen süreçlerde ileri seviye gramer bilgisini öğrenemez ezberci bir sistemle anı kurtarmaya çalışır. Bu durumda Almanca öğrenen bir öğrencinin en küçük bir boşluk vermesinde o dili unutması anlamına gelmektedir.

Almanca Kursunun Amacı
Almanca Kursunun Amacı

Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

İkinci sırada Almanca kursunun amacı okuma bilgisi vermektir. Okumanın temeli de yine gramer bilgisine dayanır. Eksik bir gramer bilgisi alan bir öğrencinin zaman içerisinde Almanca okuma yapması okumasını ilerletmesi beklenemez. İyi bir gramer bilgisi alan öğrenci ise küçük cümlelerle okumaya başlar ve zamanla bu cümleler kısa paragraflara, hikayelere ve makalelere döner.

Yabancı bir dilde okuma alışkanlığı kazanmak sadece kursun amacı değil öğrencinin de isteği olmalıdır. Okumak hangi dillerde olursa olsun okundukça ilerleyen bir şeydir. Ne kadar çok okuma yapılırsa bir dili öğrenmek o kadar daha kolaylaşır. Almanca öğrenen öğrencilerin doküman ayrımı yapmadan ne bulurlarsa okumaları gerekmektedir.

Konuşma Pratiği Kazandırmak

Konuşmak yabancı dil öğrenen bir öğrencinin en çok çekindiği ve inatlaştığı mevzulardan bir tanesidir. Millet olarak yabancı dil konuşmaya çekiniriz. Bunun başlıca sebebi hata yapmaktan korkmaktır. İyi bir kurs öğrencisini öğrendiği yabancı dili konuşmaya teşvik etmelidir. Hata yapmaktan korkmayan ya da yapılan hataları düzeltme çabaları gösteren öğrenciler yetiştirmelidir. Konuşmadan bir dili öğrenmek mümkün değildir.

Gramer bilgisi ne kadar sağlam olursa olsun ne kadar çok kitap okursa okusun o dili telaffuz etmeden öğrenen öğrenci kısa vade de unutacaktır. Almanca konuşmasını geliştirmek isteyen bir öğrenci kursun sunduğu imkanların dışında Almanca müzikler dinleyerek, filmler izleyerek de dilini geliştirebilir. Sürekli oluşan kulak aşinalığı bir dili kavramanın en kolay yollarından bir tanesidir.

Ömür Boyu Aktivite Olanağı Sunmak

İyi bir Almanca kursu kurs süresi bittikten sonra bile öğrencisi ile bağlantıyı koparmamalıdır.

Bunun başlıca sebepleri;

 • Ömür boyu aktivite olanağı sunan her kurs öğrencinin Almancayı unutmasını yani yozlaşmasını engellemiş olur.
 • Öğrencisi ile bağlantıda kalan her kurs öğrencisine kalıcı bir dil öğretmiş olur.
 • Ömür boyu aktivite olanağı her kurs için bir prestij olanağıdır. Yani eski öğrenciler üzerinden yapılan bir reklamdır. Kursun sunduğu imkanları görenler eski öğrencilerin bağlantısı ile Almanca kursuna kayıt yaptırır.

İyi bir Almanca kursunun amacı kalıcı olmaktan geçer. Öğrenciye gerekli bilgi deposunu sundum ve benim işim bitti dememelidir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.