Almanca Seviyemi Nasıl Öğrenebilirim?

Almanya ekonomisi ile güçlenen bir yapıya geldi ve burada çalışmak isteyenlerin öncelikle kendine sorduğu Almanca seviyemi nasıl öğrenebilirim sorusuyla karşılaşır. Günümüzde dünyada en çok konuşulan diller arasında yerini alan Almanca öğrenmenin en büyük etkenlerinden biridir.

Türkiye’nin en çok ithalat ve ihracat bakımından en çok alış veriş yaptığı ülkelerin başında Almanya gelmektedir. Almanya’nın Avrupa Birliğinden olmasının da verdiği konumla beraber Almanca öğrenme gerekliliği artmaktadır.

Özellikle Türkiye’deki işletmeler yurt dışındaki ilk durağı olan Almanya’ya yatırım yapması için o dile hakim olması gerekir. Erasmus ve lisansüstü eğitimlerini tamamlamak için öğrencilerin aklına ilk gelen yer olan Almanya’nın diline rağbet artmaktadır. Almanca hakkında bilmeniz gerekenleri yazıda detayları ile yer verildi.

Almanca Seviyemi Nasıl Öğrenebilirim?
Almanca Seviyemi Nasıl Öğrenebilirim?

Almanca Seviyeleri Hakkında Kısa Bilgiler

Almanca öğrenmek isteyenler öncelikle nereden başlayacaklarına karar vermelidir. Eğer bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz uzman yardımına başvurulur. Daha sonra sizin seviyenizi saptamak için gerekli sınavlara girilir. Bu sınavlar sayesinde size doğru Almanca öğrenme yöntemi uygulanır.

Almanca seviye kriterleri harfler ve sayılarla ifade edilir. Almanca öğrenme seviyeleri başlangıçta A, B, C ayrılır. Daha sonra A1, A2, B1, B2, C1, C2 gibi sayılarla ayrıntılı şekilde seviyelendirilir. Bunların en zoru ve uzun süreni başlangıçtaki A1, A2, B1 seviyeleridir. Bulunduğunuz seviyeden üst seviyeye geçmek için seviye tespit sınavları düzenlenir. Bu sınavlar resmi kurs kayıtlarına işleyerek sertifikanızda yer alır.

Almanca Seviye Tespit Sınavı

Almanca Seviyelerinin Konuları

Almanca öğrenme seviyeleri size zamandan ve maddi anlamdan tasarruf sağlar. Bulunduğunuz seviye düzeyinde eğitim alarak katlamalı ve yığılmalı şekilde ilerleyen öğrenim sağlanır. Bu öğrenim hem kalıcı olur hem de konuşmada akıcılık yakalanır. Ezberlemekten ziyada anlamaya dayalı eğitim gerçekleşir.

Almanca seviyelerinin konuları:

 • A1, A2 seviyeler: Kendini tanıtma, neden geldiğini söyleyebilme ve hobilerin neler olduğunu anlatan tanışma diyaloglarını içerir.
 • B1 seviyesi: Derdini anlatacak şekilde Almancaya sahip olmasıdır. Basit kişi ve zaman çekimleriyle konuşabilme.
 • B2 seviyesi: Bu seviyede anlamlı ve düzgün konuşmaya başlanır. Karmaşık kelime ve cümleleri burada öğrenmeye başlarsınız. İşinizde ve günlük yaşamınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • C1 seviyesi: akıcı derecede her türlü konuda konuşabilme ve kendini rahatlıkla ifade edebilme.
 • C2 seviyesi: artık o dili anadiliniz gibi konuşup değişik alanlarda kendinizi gösterebilirsiniz. Artık politik ve felsefe alanında tartışmalara rahatlıkla girebilirsiniz.

Almanca dilinin öğrenme seviyelerinde ilerledikçe yetkinliğiniz ve akıcılığınız artacaktır.

Almanca Öğrenmeye Nasıl Başlanır?

Almanca öğrenmek için öncelikle kendinizi bu işe ve çalışma temposuna adapte etmeniz gerekir. Bu süreçte kursa katılmak veya özel ders almak gibi seçenekleri değerlendiriniz. Eğer hızlı bir şekilde Almaca öğrenmek isteyenler yaz dönemi hızlandırılmış kurslara katılabilirler. Standart dönemlere göre daha kısa sürer.

İlk başlarda zorlanabilir hatta sıkıcı bir hal alabilir. A1, A2, B1 seviyeleri uzun sürdüğü ve zaman aldığı için yorulabilirsiniz. Daha sonra Almancanın belli kalıplarını öğrenme stilinize göre kavrarsanız. Artık ilerleyen seviyeleri daha kolay öğreneceksiniz.

Almanca Seviyelerine Göre Öğrenme Süreleri

Almanca öğrenme süreleri seviyeler ile ilgilidir. Her öğrendiğiniz seviyeden bir diğer üst seviye daha az zaman alır. Ama yazma, konuşma, anlama gibi alanlarda eksiklikleri kapatmak seviyelerin süresinde etkilidir.

Standart zaman dilimlerinde alınan kurslara göre düşünüldüğünde Almanca seviyelerine göre öğrenme süreleri:

 • A1’den A2 seviyesine 3 ayda
 • A2’den B1 seviyesine 5 ayda
 • B1’den B2 seviyesine 4 ayda
 • B2’den C1 seviyesine 1 ayda geçersiniz.

Bu süreçler öğrenme hızınıza bağlı olarak değişkenlik gösterir. Hatta yığılmalı şekilde öğrenerek ilerlendiği zaman akıcı konuşmaya kısa sürede başlayabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.