Almanya Aile Birleşimi

Almanca aile birleşimi ismi ile yapılan sınav; Goethe Instıtut tarafınca gerçekleştirilen Start Deutsch 1 imtihanı olarak da bilinir. Türkiye’de ikamet eden kişiler Almanya’da yaşayan eşlerinin yanına gitmeden evvel Goethe Instutıt kurslarına katılırlar. Eğitimin ardından ise Start Deutsch 1 Almanca aile birleşimi imtihanı kapsamında sertifika alarak, Almanya aile birleşimi vizesine başvuru sağlayabilirler.

Almanca Aile Birleşim Sınavı Nerede/Nasıl Yapılır?

Almanca aile birleşim sınavının yapılacağı yer, adayların ikamet ettiği konuma bağlı olarak Almanya ya da Türkiye’de bulunan Goethe Instutıt şubelerinde yapılır. bu kursa katılım sağlayanlar, kurs süreci içerisinde bildirilen kurum adreslerinde, partnerleri eşliğinde soruları yanıtlarlar. Başarı elde eden kişiler ise sertifika alamaya hak kazanırlar.

Almanca Aile Birleşim Sınavı
Almanca Aile Birleşim Sınavı

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Hazırlığı Ne Kadar Sürer?

Almanca aile birleşim adı altında yapılan sınava hazırlık süreci, ortalama olarak 2 aylık dönemde gerçekleştirilir. Sınava hazırlanmak adına katılım sağlanan kurs süreci 45 dakikalık derslerden oluşur. Bu dersler toplam 160 kurs günü gerçekleştirilir. Kişilerin önceden bilgiler ve Almanca bilme düzeyine bağlı olarak hazırlık süreci ve eğitim kuru değişiklik gösterebilir. Bunun kararı, Goethe Instutıt tarafınca hazırlanan eğitim programına bağlı olarak değişir.

Almanca Aile Birleşimi Sınavına Etüt Almadan Girmek Mümkün Mü?

Almanca aile birleşim sınavı isimli imtihana herhangi bir kurs ya da etüt almadan girmek mümkündür. Bu kapsamda Goethe Instutıt’e yalnızca sınava katılmak amacıyla başvuru yapılır. Almanca dil seviyesi yeterli derecede olan kişiler, Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch imtihanına bir kurs almadan girip başarı elde etmeleri durumunda dil yeterlilik sertifikası alma hakkına sahip olurlar.

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Bölümleri Nelerdir?

İlgili sınavın bölümleri hakkında bilgiler şöyle sıralanır;

 • Almanca aile birleşimi sınavı 2 ayrı bölümden oluşur.
 • 1.bölüm 65 dakikalık yazılı sınav, 2. bölüm ise 15 dakikalık sözlü sınav şeklinde gerçekleşir.
 • Yazılı sınav; günlük yaşamdan kısa konuşmalar veya telefon mesajlarına yönelik olarak sorulan sorular cevaplanır.
 • Yazılı sınavın en son aşamasında ise basit bir form tablosu doldurulması istenir. Ayrıca kişisel bilgileri anlatacak olan kısa bir yazı talep edilir.
 • Sınavın 2. sözlü aşaması guruplar halinde yapılır.
 • Bu aşamada belirli guruplar oluşturulur. Gruplara bir tanışma süresi verilir.
 • Daha sonra adaylar serbest şekilde birbirlerine günlük yaşam hakkında sorular yöneltir ve bu soruları cevaplarlar. Bu aşamada konuşma becerisi ölçülmüş olur.
 • Sınav sonucunda başarı elde edenler ise vizeye başvuru sağlayabilirler. Sizler de başarılı bir sınav sonucuna sahip olarak vizeye başvuru yapmak isterseniz eğitimlerimiz hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Almanca Aile Birleşimi Sınavının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Bu imtihanın geçerlilik süresi 6 aydır. Katılım sağlanan sınavın sonuçları ve sertifikalar 6 ayın sonunda geçerliliklerini kaybederler. Bu sebeple sınava giriş tarihinin ardından, en geç 6 ay sonra vize başvurusunun yapılması gerekir. Aksi takdirde sınavın tekrarı gerekir.

Almanca Aile Birleşimi Sınavından Kimler Muaf Olur?

Bazı özel durumlarda bazı kişiler sınavdan muaf tutulur. Bunlar;

 • Almanya’da bilim insanı olarak çalışan kişilerin Türkiye’de ikamet eden eşleri,
 • Almanya’da işçi olan Türk vatandaşlarının, Almanya’da gidecek eşleri,
 • Zihinsel ya da fiziksel rahatsızlığı nedeniyle Almanca temel eğitimi alabilmeye uygun olmayan kişiler,
 • Almanya’da mavi kart sahibi olan kişilerin, Almanya’ya gitmek isteyen eşleri.

Ayrıca Almanya’da yaşayan ancak ABD, El Salvador, Japonya, Honduras, İsrail, Andorra veya Kanada vatandaşı olan kişilerin, Almanya’ya gitmek isteyen eşleri de bu sınavdan muaf tutulur. Sizler de Almanya aile birleşimi sınavına katılım sağlamak istiyorsanız, bu konuda verdiğimiz eğitimlere web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.