Almanya’da Çalışmak İçin İş Olanakları

Pek çok kişi Almanya’ya gitmeyi hayal ediyor. Almanya, yılın belli dönemlerinde işçi alımı gerçekleştiriyor. Ancak bu işçiler kolaylıkla iş bulamıyor. Almanya’ya yerleşmeyi düşünenler Almanya’da çalışmak için iş olanakları konusunu araştırıyor.

Almanya’da İş Olanakları

Almanya gelişmiş ülkeler statüsünde bulunuyor. Ekonomisi günden güne gelişiyor. Buna bağlı olarak iş ihtiyacı her geçen gün artıyor. Almanya’da çalışacakların uzun araştırmalar yapması öneriliyor. Çünkü Almanya’ya çalışmak için giden işçilerin çoğu ülkesine geri dönüyor. Almanya’da çalışmak için aracı firmalara başvurulabiliyor. Bu firmalar kişilere uygun işleri bulabiliyor.

Almanya’da ihtiyaç duyulan meslekler:

 • Hasta bakıcı
 • Bilgisayar mühendisi
 • Ara elemanlar
 • İnşaat ustaları

Almanya’da çalışmak isteyenlere lisans diploması gerekli olmuyor.

Almanya’da Çalışmak İçin Gerekli Evraklar

Almanya işçilere büyük önem veriyor. Almanya’daki işçilerin hakları kanunlarla korunuyor. İşverenler, işçileri ezemiyor. Çünkü iş ile ilgili bir sıkıntı yaşandığında işçiler mahkemeye başvuruyor. Ancak Almanya’da çalışmak için çalışma izninin alınması gerekiyor. Bu belgeyi almayanlar iş bulamıyor.

Çalışma izni almak için Alman Konsolosluğu’na başvuru yapmak gerekiyor. Başvurudan sonra 1 ay içerisinde çalışma izni alınabiliyor. Alman Konsolosluğu, gerekli nitelikleri taşımayan kişilere çalışma izni vermiyor.

Almanya İşçi Ücretleri

Almanya’da hizmet sektöründe çalışanların oranı her gün artıyor. İnsanlar hizmet sektöründe kolaylıkla iş bulabiliyor. Almanya’daki işçiler genelde haftada 30-35 saat çalışıyor. İşçilerini 35 saatten fazla çalıştıran işverenlere ceza verilebiliyor. İşçiler haftada 1 gün tatil yapabiliyor.

Almanya Euro para birimini kullanıyor. Almanya’da çalışan işçilerin maaşlar 1500-3500 Euro arasında değişiyor. Değişen şartlara göre maaşlar da değişebiliyor. Almanya nüfusunun yalnızca %8’i asgari ücret üzerinden maaş alıyor.

Almanya’da İş Nasıl Bulunur?

Almanya’da çalışabilmek için ileri derecede Almanca bilmek gerekiyor. Ancak Türklerin yoğun yaşadığı semtlerde çalışmak için Almancaya ihtiyaç duyulmuyor. Almanya’da iş bulmak için internetten yararlanılabiliyor. Pek çok işveren, internetten eleman buluyor.

Almanya’da iş bulabilmek için kurumlardan da yardım alınabiliyor. Pek çok iş bulma kurumu vatandaşlara yardımcı oluyor. Bu kurumlar özgeçmişini bırakan vatandaşlara 2 ay içerisinde dönüş yapıyor. Ancak uzmanlar kesin sonuç için işverenlerle görüşülmesini öneriyor.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.