Almanya’da Yüksek Lisans

Almanya dünyanın en iyi üniversitelerine sahiptir. İş ve üniversitelerde geniş kariyer olanaklarını da öğrencilerine sunar. Bu sebeple birçok uluslararası öğrenci Almanya’da yüksek lisans yapmak için başvuru yapmaktadır. Almanya uluslararası öğrencileri kabul etmek için belirli kontenjanlar uygulamaktadır ve başvuran öğrencilerin diploma notlarına göre başvurularını kabul etmektedir.

Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

Almanya’daki herhangi bir üniversiteye yüksek lisans yapmak için Türkiye’de uygulanan sınavlara girme ve yerleşme koşulu yoktur. Türkiye’de veya KKTC’deki üniversitelerin dört yıllık bölümlerinden mezun olan öğrenciler Almanya’daki üniversitelerin yüksek lisans programlarına başvurabilirler.

Bu ortalama birçok üniversitenin başvuru için istediği en düşük nottur, yani başvurunun hemen kabul edileceği anlamına gelmez. Lisans eğitimi gördüğü alan ile ilgisi olmayan kişilerin yüksek lisans başvuruları kabul edilmez. Türkiye veya KKTC üniversitelerindeki bir yüksek lisans programının ilk yılını tamamlamış öğrenciler Almanya’daki üniversitelere yüksek lisans için başvurabilirler. Daha sonraki dönemler için başvuran öğrencilerin başvuruları olumsuz sonuçlanmaktadır.

Bu sebeple yüksek lisans eğitimini kendi üniversitesinde tamamlaması ve doktora için başvurması önerilir. Yüksek lisans eğitiminin 1. yılında dersleri Almanya’da kabul edilip edilmeyeceği üniversitelere bağlıdır. Almanya’da yüksek lisans programlarında eğitim görmek isteyen kişiler Almanca dil yeterliği düzeyde olması gerekir. Öğrencilerin Almanca bildiğine dair sertifikaları da olmalıdır.

Şartlı Kabul Başvurusu Nedir?

Şartlı kabul başvurusu, Almanca bilmeyen veya Almanca yeterliği C1 düzeyinin altında olan öğrencilerin başvurularına denir. Yüksek lisans için üniversitenin tüm yeterliklerini sağlayan fakat dil yeterliği koşulunun sağlayamayan öğrenciler yüksek lisans programlarına başvurduğu zaman hazırlık eğitimine de başvurmuş olurlar. Almanya üniversitelerinin bazıları hiç Almanca bilmeyen öğrencilerin başvurularını da kabul eder. Almanya üniversitelerindeki hazırlık eğitimleri ise 6 aylık 2 veya 3 dönemden oluşur.

Bazı üniversitelerde ise 4 döneme kadar çıkabilir. Almanca’yı yazılı ve sözlü olarak kullanmak için öğrencilerin 3 dönem Almanca eğitimi alması gerekir. Almanya’daki üniversitelerin bazıları hazırlık eğitimlerini kendileri verir bazıları ise dil okullarına yönlendirir. Hazırlık eğitimini başarıyla tamamlayan ve C1 düzeyindeki Almanca yeterliğine ulaşan öğrenciler Almanya üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almayı hak kazanırlar. Fakat şartlı kabul aldıkları için kontenjan kısıtlaması olan öğrencilerin yeniden başvuru yapması istenir.

Almanya ‘da Yüksek Lisans İçin Başvuru Tarihleri

Güz dönemindeki yüksek lisans programlarına başvurmak isteyen öğrenciler 1 Haziran ile 15 Temmuz tarihleri arasında başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir. Bahar dönemi yüksek lisans başvuruları için ise 1 Aralık ile 15 Ocak tarihleri arasında öğrencilerin başvurularını tamamlamaları gerekir. Bu tarihler tahmini olup Üniversitelerin web sitelerinden öğrenebilirsiniz: https://programs.studying-in-germany.org/

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.