Cambridge Sınavları

,

UNIVERSITY OF CAMBRIDGE ESOL EXAMINATIONS

Cambridge Üniversitesi dil yeterlilik sınavları dünyada en çok bilinen ve geçerli olan ingilizce sınavlardan birisidir. Başarılı olan katılımcılara University of Cambridge ESOL Examinations tarafından sertifika verilmektedir. Sınavlar diğer dil sınavlarından tamamen farklıdır. Cambridge sınavlarında puan yerine, geçmek veya kalmak söz konusudur. Herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Üniversite diploması gibi ömür boyu kullanılabilen bir sertifikadır.

Cambridge sınavları 5 farklı seviyede yapılır. Seviyelendirme, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programına (CEFR – Common Europen Framework of Referance) göre yapılır. Sınav seviyeleri A2 olan elementary seviyesinden başlar. Avcılar İstanbul İngilizce Kursu, İngiliz Kültür olrak, Cambirdge ESOL sınavlarına yönelik  özel ders yada grup dersi olarak eğitimler vermekteyiz.

,

Aşağıdaki tabloda İngilizce için geçerli kazanım tablosuna ve hemen ardından Cambridge sınav seviyeleri ve içerik bilgilerine ulaşabilirsiniz.

SEVİYE ULAŞILACAK HEDEFLER
A1 Basit günlük yaşam ifadelerini konuşup yazabilir. Kendini tanıtabilir. Nesne ve kişilerle ilgili basit bilgiler verebilir. Kısa metinler, hikâyeler okuyup anlayabilir. Dilin ana mantığı başlangıç seviyesinde verilir. Ulaşılan en önemli nokta aslında dili tanımaktır.
A2 Kişi kendini, sevdiği yerleri, hobilerini, ailesini, işini, günlük ihtiyaçlarını ve işlerini şimdiki ve geçmiş zaman kullanarak konuşabilir, yazabilir.
B1 Bu seviyenin tamamlanmasıyla birlikte temel dil bilgisini kullanabilir, konuşabilir, yazabilir, konuşulanı anlayabilir.
B2 Genel dil bilgisine hâkim hale gelinir. Bağımsız olarak kendini geniş kapsamda ifade edebilir. Akademik çalışmaya geçiş yapabilir.
C1 Çok rahat konuşabilir. Dil yapısına hâkimdir. Dil eğitimi alanında seçim yapabilir. Akademik eğitim, iş eğitimi gibi alanlara yönelik çalışmalar yapabilir.
C2 Dile tamamen hâkimdir. Anadili gibi konuşabilir, yazabilir. Akademik, politik, iş alanlarında rahatça konuşabilir, yazabilir, anlayabilir.

“Elementary” (A2) düzeyde dil bilenler için “KET- Key English Test”

İlk düzey sınavlardandır. Sertifika almak ve 1.düzeyi geçme için bu sınava girilmesi gerekir. Başlangıç seviyesi de denilebilir. Bu sınav, basit cümleleri tamamlama üzerine kuruludur. Üç aşamada yapılır. Sınavda reading/writing, speaking, listening olacaktır.

“Pre-intermediate” (B1) Orta düzey İngilizce bilenler için “PET- Prelimary English Test”

2.düzey sertifika sınavıdır. Orta düzeyli İngilizce bilenler içindir. Sınav, dört aşamadan oluşur. Speaking, reading, writing, listening bölümleri ayrı ayrı kategorilenir. Bu sınavda amaç, iş düzeyi ağırlıklı kişilerin dil yeterliliğini ölçmektir. Turizm, inşaat gibi alanlarda sık kullanılır. Bir toplantıda gerekli notları kolayca tutabilmeyi sağlar. Adayın mektup yazmayı öğrendiği de kabul edilir.

“Intermediate” (B2) Orta üzeri düzey İngilizce Bilenler için “FCE (First Certificate in English)”

Günlük yazılı ve sözlü İngilizce kullanım becerilerinin test edildiği FCE, Cambridge Üniversitesi tarafından uygulanan bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Sınavda elde edilen puan birçok firma, üniversite ve devlet kurumları tarafından kabul görmektedir. Diğer yandan, birçok ülkede göçmenlik başvurularında da kullanılabilmektedir.

“Upper-Intermediate” (C1) İleri düzeyler için “CAE-Cambridge Advanced Certificate”

Beş aşamadan oluşur. Writing, listening, speaking, use of English ve reading bölümleri bulunur. Bu sertifikaya sahip olanların, gelecek açısından yurt dışında iş kariyerine sahip olabilme şansı yüksektir. İngilizce bilgisi yüksek seviyeli olan bu sınavı geçenler, artık iletişim kurabiliyorlardır. Yurt dışında çalışmak ve iş sahibi olmak isteyenler için uygundur. Yurtdışında bir üniversiteye girebilmek için CAE-Cambridge Advanced Certificate sınavının geçilmesi gerekmektedir. Sınavların 4. aşamasıdır.

“Advanced” (C2) Profesyonel düzeyler için “CPE-Cambridge of Proficiency in English”

İleri düzeydeki sınavdır. Bu sınav Cambridge sınavları içinde en zor olan ve en zor geçilen sınavdır. Bu sınavı geçenler profesyonel hayatta başarılı olurlar. İş dünyalarında rahattırlar. İngilizceyi çok iyi kullanırlar.  .
Genç yetişkin ve yetişkinler dışında, yedi ile on iki yaşları arasındaki çocukların İngilizce dil becerilerini değerlendirmek için tasarlanmış olan Cambridge English: Young Learners (YLE) testleri, çocukların gelişiminin izlenerek çalışmaya teşvik edildiği üç değerlendirme seviyesinde yapılır (Starters, Movers ve Flyers). Bu seviyeler Pre-A1, A1 ve A2 şeklinde seviyelendirilir. Flyers sınavı KET sınavı ile seviye eşitliği gösterir.

Çocuklar için Cambridge Sınavları

Starters (Pre-A1)

Bu teste genellikle 7-8 yaş aralığındaki çocuklar girer. Renklerin İngilizce karşılığını bilmek, çocuğun kendisi hakkında sorulan basit sorulara cevap vermesi ve basit soruları yazılı olarak birer kelimeyle yanıtlayabilmesi hedefler arasındadır.

Movers (A1)

Başlangıç seviyesi Beginner olan bu teste 8- 11 yaş aralığındaki çocuklar girer. Kolay İngilizce talimatları anlayabilir, basit bir form doldurabilir ve kendisi hakkında sorulan soruları yanıtlayabilir. Çocuklar, kendi yaş aralıklarına uygun bir hikâyede okudukları ya da dinledikleri bilgileri (haftanın günleri, zamanlar, isimler…) anlayabilmelidirler.

Flyers (A2)

Temel seviye Elementary olan bu teste 9-12 yaş aralığındaki çocuklar katılır. İki hikâye ya da resim arasındaki farkları açıklayabilirler. Kısa bir hikâye yazabilir, soru sorabilir ve geçmiş zamanda doğru cümleler kurabilirler.

Cambridge sınavları ile daha ileri seviyelere geçmeye başlanır. Seviyeler ilerler ve burada öğrencilerin dilbilgisi ve sözcük bilgisi de gelişir. Günlük hayatta da rahat ve akıcı bir İngilizce konuşurlar, kendilerini ifade ederler. Cambridge sınavlarını uygulayan dünya çapında 130 ülke, 2.700’ün üzerinde merkez bulunmaktadır. Türkiye’de de 17 sınav merkezi bulunmaktadır. İstanbul İngilizce Kursu kapsamında, her merkezde her sınav yapılamamaktadır. Aşağıda Türkiye’de genel olarak Cambridge sınav merkezi olan kurumlar listelenmiştir; ancak girilecek sınava uygun merkezleri www.cambridgeenglish.org adresinden teyit etmeyi ihmal etmeyiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.