Dil Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yabancı dil konusu; günümüzde en önemli konulardan birisidir. Bu nedenle önem verilmesi ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Yabancı dilin; bir insana sağladığı birçok farklı avantaj olduğunu düşünürsek, dil bilmenin önemi çok daha net bir şekilde anlaşılır. Fakat artık hayatın zorlu şartları, iş imkanlarının zorlaşması gibi etkenler göz önünde bulundurulduğu zaman, bazı durumlarda sadece tek bir yabancı dil bilmek yeterli olmayabiliyor.

İşte bütün bu sebeplerden dolayı, sadece kendimiz öğrenmekle kalmayıp, çocuklarımıza da yabancı dilin önemini anlatmalı ve onların da dil eğitimi almalarını sağlamalıyız. Peki dil kursu seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir? İyi bir yabancı dil kursu nasıl olmalıdır? Yabancı dil kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Nitelikli Öğretmenler

Yabancı dil eğitimi konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli kriterlerin başında; dil eğitimi verecek olan öğretmenlerin nitelikli olup olmaması geliyor. Çünkü hangi dil eğitimi verilirse verilsin, o eğitimi verecek olan öğretmenin mutlaka o dili konuşabiliyor olması gerekir. Bunun dışında öğretmenlerin eğitim durumu, kurs geçmişi gibi faktörlerin de dikkate alınması gerekir.

Sınıf Ortamı

Yabancı dil eğitiminde; dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli faktör ise sınıf ortamıdır. Yani eğitimin verileceği yerin özellikleridir. Kurs verilecek olan yerin modern olması, havalandırmasının iyi olması, gerekli araç gereçlerin mevcut olması, sağlık ve hijyen kurallarına uyuyor olması gibi kriterleri yerine getirebiliyor olması gerekir.

Ayrıca çok kalabalık bir ortam olmamalı ve sınıf mevcudunun en fazla 8-10 kişi olmalıdır. Çünkü sınıf mevcudunun az olması; konuşma pratiğinin çok daha fazla yapılabilmesine imkan sağlar. Bu da orada ki dil eğitimi alan öğrenciler için önemli bir avantajdır.

Eğitim Metodu

Dil eğitiminde; bir diğer önemli unsur ise eğitim metodudur. Eğer eğitim verilen kursta; ideal zamanda kaliteli ve iyi bir eğitim veriliyorsa, o kurs başarılı bir kurstur. Derslerde kullanılan materyaller, yardımcı kaynakların yeterli miktarda olması da ideal eğitim açısından önemlidir. Bunların dışında; belirli sebeplerle bazı dersleri kaçıran öğrenciler için telafi derslerinin olması da önemlidir. Dil eğitiminin verildiği yerde teknolojinin kullanılıp kullanılmadığı ve ne şekilde kullanıldığının da kontrol edilmesi gerekir.

Eğitim Planı

Yabancı dil eğitimi konusunda; bir diğer önemli kriter de eğitim planıdır. Bazı kurslar konuşmaya ve pratik yapmaya ağırlık verirken, bazıları ise gramer ve kelime ezberlemeye daha çok önem veriyor. İkisinin dengede olması ve eşit oranda uygulanması ideal olandır. Bu nedenle; kendi ihtiyacınız doğrultusunda, hangisi sizin için uygunsa onu seçmeniz gerekir.

Kulüp Etkinlikleri

Yabancı dil eğitiminin olmazsa olmazlarından birisi de, dil okulunda ki kulüp etkinlikleri, yani pratik yapmak için düzenlenen konuşma etkinlikleridir. Dil kursunda; kulüp etkinlikleri ne kadar sık düzenlenirse, orada eğitim alan öğrencilerin ya da kişilerin pratik yapma ve öğrendiklerini pekiştirme şansı da o ölçüde artış gösterir.

Kurum Binası

Her ne kadar; diğer faktörlere göre biraz daha geri planda olsa da ve fazla önemsenmese de aslında bir başka önemli konu yabancı dil eğitimi verecek olan kurumun binasıdır. Binanın konforu, yapısı, ses geçirgenliği, bina yaşı gibi unsurların dünya standartlarına uygun olması gerekir.

Çünkü burada eğitim alacak olan kişilerin, istedikleri verimi alabilmeleri ve rahat bir ortamda bulunmaları, anlatılan dersleri tam olarak kavrayabilmeleri açısından önemlidir. Bu sebeple eğitim verilecek olan bina da en az diğer faktörler kadar önemli bir unsurdur ve göz önünde bulundurulmalıdır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.