Dil Okulu Kayıt Aşamaları Nasıldır?

Birçok kurs ya da özel okul gibi dil okulu kayıt aşamaları nasıldır sorusunun cevabı, diğerlerine nazaran daha farklıdır. Öncelikli olarak seçilen dil okuluna kaydı yaptırılan öğrencinin dil seviyesi belirlenir. Dil seviyesi yazılı şekilde olup yaklaşık yarım saat kırk dakika kadar sürebilir.

Bu sınav sonrasında, kursun yabancı uyruklu hocalarıyla konuşma pratiği yapılır. Bu pratik sayesinde öğrencinin seviyesi daha da kesinleşmiş olur. Sonrasında seviyesi netleşen öğrencinin sınıfı belirlenir. Ve söylenilen zamanda dersler başlatılır. Dersler de aynı şekilde okuma, yazma, dinleme ve konuşma üzerine yapılır.

Dil Okulu Sayesinde Dil Öğrenilir Mi?

Bu konu birçok öğrenci tarafından tartışılıyor olsa da tam olarak cevabı kesin değildir. Elbette ki bir dil okulunun öğrenciye faydası vardır. Fakat hangi seviyedeki öğrenci olduğu da önemlidir. Örneğin başlangıç seviyesindeki bir öğrenci için dil okulu oldukça önemlidir. Belli bir ortalama seviyeye gelindikten sonra, öğrenci kursa gitmeyebilir.

Ya da orta seviyedeki bir öğrencinin de dil okuluna gitmesi gerekmeyebilir. Bu opsiyonlar tamamen öğrencinin kişisel potansiyeline ve azmine göre değişmektedir. Kimi öğrenci dil okulunun sunduğu imkanlara ihtiyaç duyarken kimi öğrenci bu imkanları önemsiz bulabilir. Bu açıdan bakıldığında öğrencinin seviyesi, beklentisi ve disipline oluşu kritik bir noktada yer alır.

Dil Okulu Ne Kadar Sürer?

Dil okulları, Starter seviyelerinden başlayarak A1, A2, B1, B2, C1, C2 olmak üzere toplamda altı seviyeden oluşur. Genel olarak her kursa göre değişkenlik gösterse de her kur bir buçuk veya iki buçuk ay kadar sürmektedir. En kısa haliyle bütün kurlar en az altı ayda bitmektedir. Fakat genellikle dil öğrencileri belirli bir seviyeye geldikten sonra dil okuluna devam etmemektedirler.

Dil öğreniminde temel seviyeyi öğrendikten sonra kalan yazılı kısmı, öğrenci tek başına da öğrenebilir. Önemli olan ilk aşamayı iyi bir şekilde atlatmaktır. Fakat bu noktada bilinmesi gereken bir konu var ki o da konuşma becerisi konusudur. Öğrenciler birçok beceriyi kendi öğrenebilir. Fakat konuşma becerisi kendiliğinden olan bir şey değildir. Mutlaka bu konuda yardım alınmalıdır. Öğrenciler arasında genellikle eksik olunan konu da konuşma becerisidir.

Dil Okulu Fiyatları 

Dil okulları günden güne çoğalarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Özellikle ülkemizde yabancı dil öğrenmenin önemli oluşu, bireylerin bu yöndeki talepleri doğrultusunda dil okulları da birçok şube açmaya devam etmektedir. Dil okulu fiyatları bulunulan konuma, istenilen dile ve beraberinde dil okulunun ününe bağlı değişmektedir. Bu konuda kesin bir fiyat olmadığı gibi sağlıklı bir sonuç elde etmek için kişinin seviyesi belirlendikten sonra istenilen kursa başvuru yaparak fiyatlandırmalar hakkında bilgi sahibi olması beklenir.

Kimler Dil Okuluna Gitmeli?

Kimler dil okuluna gitmeli sorusunun cevabı, aslında oldukça açık ve nettir. Fiyatları günden güne artarak devam eden dil okullarına gitmek bazılarımız için gerekli olurken bazılarımız için de gereksiz olabilir.

 • Öncelikli olarak başlangıç seviyesinde olup, ilk defa dil öğrenecek olanların bir dil kursuna gitmeleri faydalarına olacaktır. Bu sayede bir temel oluşturduktan sonra isteğe bağlı olarak okula devam edebilir veya bitirebilirler.
 • Yurtdışı sınavları veya yurtiçi iş, okul, yüksek lisans sınavları için hazırlık öğrencileri dil okulunun faydasını göreceklerdir.
 • Disiplin konusunda problem yaşayan öğrenciler için dil okulları onlar için bir düzen sağlayacaktır.
 • Örneğin yazma ve okuma becerisi iyi olan öğrencilerin bazıları konuşma ve dinleme de iyi olmayabiliyor. Bu konuda sıkıntı yaşayan öğrenciler dil okulu sayesinde bu sıkıntılarını yenebilirler. 

Tüm bunların dışında dil okuluna gitmek tamamen kişisel bir seçimdir. Hobi olarak, sosyalleşmek için de dil okulları tercih edilebilir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.