Dünyada En Çok Konuşulan Dillerden İngilizce

İngilizce ilk olarak 5. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Sonraları ise İngiltere’de halkın konuştuğu ortak bir dil haline gelmiştir. Batı Cermen dili İngilizce günümüzde Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Karayipler gibi birçok ülkenin ana dilini oluşturmaktadır.

Dil Sınıflandırması

İngilizce Hint Avrupa dil ailesinden Cermen dilleri alt sınıfındandır. Diğer Cermen dilleri ise Almanca ve Felemenkçe’dir. İzlandaca ve Faroece dillerinde olduğu gibi İngilizcenin ada dili olması diğer dillerle etkileşimini önlemiştir. Böylece kendi kendine değişim geçirmiştir.

Tarihçesi

İngilizcenin atası olacak dil Kavimler Göçü ile ortaya çıkmıştır. Keltleri Britanya Adaları’ndan buraya taşımış adını ise Angluslardan almakla beraber Anglik adında bir dil ortaya çıkmıştır.

Coğrafya Dağılımı Olarak İngilizce

İngilizce dünya üzerinde anadil ve ikinci dil olarak en çok konuşulan dillerdendir. İngilizceyi birinci anadil ve ikinci anadil olarak konuşan 1.8 milyar insan vardır. Bu durum onu dünyada en çok konuşulan dil yapmıştır. Daha çok anadili İngilizce olan ülkeler Amerika, Avustralya ve Büyük Britanya’dır. Dünya üzerinde birçok ülkenin anadili İngilizcedir. İngilizce dünyada resmi dil olarak en çok konuşulan 3. dildir. Küresel anlamda konuşma dilidir.

En fazla bilinen diller arasında ise 2. sıradadır. Uluslararası dil, iletişim dili ve dünya dilidir. Birçok meslek için gereklilik arz eder. Resmi dil olmadığı ülkelerde yabancı dil çatısı altında öğretilmektedir. Birleşmiş Milletlerin de resmi dilidir. İngilizcenin hızla yaygınlaşması ise çoğu dili bitirme noktasına getirmiştir. Dilsel çeşitlilik ise azalmıştır. Zamanla farklı diller yaratma potansiyeli olan İngilizcenin hali hazırda Hindistan’da konuşulanına Hingilizce denilmektedir. Bu sadece bir örnektir.

Dünyada En Çok Konuşulan Dillerden İngilizce
Dünyada En Çok Konuşulan Dillerden İngilizce

İngilizce Neden En Çok Konuşulan Dildir?

Dünyada en çok konuşulan dillerden İngilizce konuşan sayısından dolayı değil işlevselliğinden dolayı bu konuma gelmiştir. En çok konuşulan dil ise Çincedir. İngilizcenin yaygın olmasının bazı insanlara göre nedeni İngilizlerin geçmişte gerçekleştirdiği sömürgecilik politikalarıdır. Böylece daha geniş alana nüfuz etmişler ve daha çok kişiye dillerini yayma imkanı bulmuşlardır. Ancak diğer bir yandan çelişki olarak Fransızlar örnek verilebilir. Zira Fransızların da İngilizler kadar sömürgesi olduğu bir gerçektir.

Fakat Fransızca o kadar da yaygınlaşamamıştır. Bu noktada İngilizcenin kaderini belirleyen kültürel ve ekonomik etkiler olmuştur. Öncelikle diplomasi anlamında Fransızların yerini İngilizler alarak ve sonra da kültürel etkileşimlerin de artmasıyla İngilizce iyice yaygınlaşmış teknolojik gelişmeler de bunu desteklemiştir. Günümüzde İngilizce; ticaret, bilim diplomasi, denizcilik, sinema sektörü, eğitim gibi birçok sektörün dili haline gelmiştir. Bilinen insanlık tarihine bakıldığında ilk defa bir dilin bu kadar gelişme ve yayılma alanının olduğu görülür.

İngilizcenin En Çok Konuşulan Dil Olmasındaki Faktörler

İngilizcenin en çok konuşulan dillerden olmasında birçok faktör söz konusudur. En önemli faktörler Amerika Birleşik Devletlerinin bağımsızlığı ve endüstri devrimidir. Konuyu açacak olursak endüstri devrimi İngilizcenin kullanım alanını genişleten teknolojik ve bilimsel gelişmeleri dünyaya yayan bir süreç olmuştur.

İngilizcenin yaygınlaşmasına neden olan diğer faktörler ise şöyle sıralanabilir:

 1. Britanya İmparatorluğunun büyümesi
 2. Bankacılığın gelişmesi
 3. Uluslararası ilişkiler ve bu durumda ortaya çıkan ortak dil isteği
 4. Sinema, tiyatro, opera gibi sanatsal faaliyetlerin dünyaya yayılması
 5. Bilimsel araştırmaların ilerlemesi
 6. Teknolojik gelişmelerle birlikte bilgiye ulaşma olanağının artması

Dijital Çağda İngilizcenin Önemi Nedir?

Dijital çağ teknolojinin de ilerlemesiyle tüm dünyada sanal bir yer edindi. Bu sanal dünyada yer almak için ve dijital kolaylıklardan yararlanmak için İngilizce çevirilere sık sık ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle İngilizce öğrenmek sanal dünya için gereksinim olmuştur

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.