Erasmus Nedir?

Erasmus+ (Erasmus Plus), Avrupa Birliği tarafından eğitim, iş deneyimi ve sportif aktivite gibi alanlarda kişilerin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış bir programdır. Erasmus; üniversite, yüksek lisans öğrencilerinin ve eğitim görevlilerinin eğitimlerine yurtdışındaki bir üniversitede devam etmelerini sağlamaları amacıyla kurulmuş bir sistemdir.

Erasmus+ başvurusu nasıl yapılır ?

Erasmus değişim programına katılmak isteyen öğrencilerin başvuruda bulunabilmeleri için gerekli bazı koşullar mevcuttur. Gitmek istediği ülkeyi, şehri ve üniversiteyi seçen öğrencilerin Erasmus başvuru aşamalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Öğrencinin, lisans ya da lisansüstü eğitimlerinin ilk bir yılını tamamlamış olmaları,
 • Akademik not ortalamalarının lisans öğrencileri için 4 üzerinden en az 2,master ve doktora öğrencileri için ise 4 üzerinden en az 2,5 olması,
 • Programa dahil olan bir bölüme başvurmuş olmaları gerekir.

Erasmus programından, her öğrencinin eğitim hayatı boyunca hibeli olarak sadece bir kez faydalanabileceğinizi unutmayın!

Erasmus+ hibesi nedir ?

Erasmus+ hibesi , yurtdışında eğitim gören öğrencilerin aylık harcırahıdır.Bu harcırah bedeli gideceğiniz ülkenin para birimine göre değişmektedir.Geri ödemesiz olarak alınır ve hak kazanan her öğrenciye ödenmektedir.

Erasmus+ programında başarılı olabilmek için dil seviyenizin minimum hangi seviye olması gerekmektedir ?

Erasmus sınavında başarılı olabilmeniz için dil seviyeniz minimum B2(Upper-Intermediate) olmalıdır.

Erasmus+ başvurunuzu yaparken nelere dikkat etmelisiniz ?

Öncelikle başvuru sonrasında sizlerle okulunuzla yurt dışındaki üniversitelerin uyumlu bölümlerini ve kontenjanlarını içeren bir pusula paylaşacaklar bu tercih pusulasından üç adet üniversite seçmeniz istenecek.Bu üniversiteleri seçerken göz ardı etmemeniz gereken birçok husus bulunmakta fakat bunların en önemlilerini sizler için paylaşalım ;

 • Öncelikle seçeceğiniz üniversitenin kendi bölümünüzle denkliklerinin uymasına çok dikkat etmelisiniz.(Bazen İşletme Fakültesi ile İktisat Fakültesi arasında dahi problemler yaşanabiliyor.)
 • Gideceğiniz ülkeye gitmeden önce bazı şeyleri göz önünde bulundurmalısınız.Örneğin; Avrupa’da Euro bölgesinde bulunan bir ülkeye gidecekseniz aylık olarak alacağınız hibenin sadece konaklama masraflarınıza yeteceğini unutmamalı ve daha sonrasında maddi problemler yaşamamak açısından TL/Euro paritesini gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Gideceğiniz şehre dair araştırma yapmanızı öneririz.Avrupa ülkelerinde yabancı dil bilme oranı gayet yüksek iken ; küçük bir şehre giderseniz yerel halkla , esnaflarla , hatta akademisyenlerinizle dahi iletişim konusunda büyük problemler yaşayabilirsiniz . Mümkün olduğunca başkent ya da büyük şehirleri tercih etmeye çalışınız.
 • Her ülke için söylenemez, ancak bazı ufak şehirlerde ırkçı tavırlarla karşılaşabilirsiniz.Tecrübeyle sabittir.

Gideceğim Ülke/Şehir/Üniversite ile ilgili önceden bilgi sahibi olabilir miyim ?

Tabii ki olabilirsiniz. Bunun için özellikle sosyal medyada birçok sayfa, grup ve aynı zamanda internette birçok forum bulunmakta. Bu forumlardan ya da sayfalardan daha öncesinde o bölgede Erasmus+ programına katılmış ve yaşamış arkadaşlara ulaşıp aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Erasmus+ sınavı örneklerini internetten bulabilir miyim ?

Erasmus+ sınavı ile ilgili olarak örnekleri internetten bulabilirsiniz: fakat aynı zamanda şunu unutmamalısınız: Okulunuz kendi sınavını uygulayacaktır , internetten bulacağınız sınavlar sadece sizlere örnek olacaktır.

Erasmus sınavı ücretli midir ?

Hayır , Erasmus sınavı ücretsizdir.

Erasmus+ sınavı kaç aşamalı olacaktır ?

Sınav eğitimi ile öğrenci seçen üniversitelerde;

Erasmus+ sınavı 2 aşamalı olacaktır ; 1. aşamada öğrencinin yazılı sınav puanı ve speaking mülakatı etkili olacak ve daha sonra GANO(Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) eklenecek ve öğrencinin sıralaması belirlenecektir.

Uluslararası Dil Belgesi (Avrupa Dil Portfolyosu) gerekli olan üniversitelerde ;

Erasmus+ programı yine 2 aşamalı olacaktır ; 1. aşamada öğrencinin dil belgesinin seviyesi ve speaking mülakatı birincil etkenler olacak daha sonrasında GANO(Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) eklenecek ve öğrencinin sıralaması belirlenmiş olacaktır.

Sınavı kazandıktan sonra yapılacaklar ;

Kendi okulunuzdan sizlere vizeniz için gerekli evrak listesi verilecek ve 6 ay(yarım dönem) gitmiş olsanız dahi Ulusal Vize alacaksınız.

Ulusal Vize nedir ?

Ulusal vizenin özelliği şudur: Öğrenci olduğunuz için birçok yerde öğrenci indirimine sahip olabilirsiniz. Ekstra olarak bulunduğunuz ülke içerisinde pasaport taşımak gibi bir probleminiz olmayacaktır. Bulunduğunuz ülkenin dışına çıkmak isterseniz pasaportunuzu muhakkak yanınıza alınız.

Sınavı kazandıktan sonra yurt dışındaki okulunuzun AB Koordinatörü hocanız ve okulunuzun rektörü bir mail atarak sizleri tebrik edecek , okulla ilgili aklınıza takılan ya da sormak istediğiniz bir prosedür olursa çekinmeden ulaşmanızı iletecek.

Erasmus+ Konaklama tercihlerinizi nasıl belirteceksiniz?

Konaklama sürecinde devlet yurdunda kalacaksınız.Genel itibariyle tek kişi ya da 2 kişilik oda seçimlerinden hangisinin size uygun olduğunu mail yoluyla ilettiğinizde size ona uygun bir oda tahsis edeceklerdir.

Belirli bir süreç sonrasında okulda eğitim gören bir öğrenciyi sizlerle eşleştirecekler ve gittiğiniz ülkedeki alışma sürecinizi bu sayede hızlandırabileceksiniz.Herhangi bir problem yaşadığınızda bu öğrencilerle çekinmeden kontağa geçebileceksiniz.

Tüm bu süreçler ve sınav çalışmaları ile ilgili olarak deneyimli kadromuzla sizlere hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.Akademik kariyeriniz için oldukça önemli olan bu deneyimi sıkıntısız yaşamanız için sizleri ofisimize bekliyoruz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.