Etkin İngilizce Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Bir insanın; yabancı dil öğrenmesi veya dil bilgisinin olması, günümüz şartlarında çok önemli. Çünkü artık insanlarla iletişim kurabilmek, dünyaya açılabilmek ve etrafımızda ki insanlardan geri kalmamak için en az 1 yabancı dil bilmek gerekiyor. Çünkü artık neredeyse iş başvurularında bile yabancı dil şartı aranıyor. Bunun bilincinde olan ebeveynler çocuklarının küçük yaşlardan itibaren yabancı dil eğitimi almalarını sağlıyor.

İşverenler çalışanların ve personelin yabancı dil eğitimi alabilmesi için farklı yöntemler uyguluyor. Kısacası herkes bir şekilde yabancı dil öğrenebilmek ya da bu konuda eğitim alabilmek için çabalıyor. Peki, iyi bir yabancı dil öğrenimi nasıl olur? Gerçek anlamda yabancı dil öğrenmenin şartları nelerdir? Etkin İngilizce eğitimi nasıl olmalıdır?

Etkin İngilizce Eğitimi Nasıl Olmalıdır?
Etkin İngilizce Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Güçlü Sistem ve Güçlü Kadro

Hem iyi, hem de etkin bir İngilizce eğitiminin; ilk ve en önemli faktörlerinden birisi eğitim veren firmanın ya da kurumun güçlü bir kadroya ve güçlü bir sisteme sahip olmasıdır. Çevremizde bulunan, reklamlarını izlediğimiz ya da etrafımızda ki başka insanlardan duyduğumuz tüm okullar, İngilizce konusunda çok iyi olduklarını, kaliteli bir eğitim verdiklerini söylerler. Fakat bunun doğru olup olmadığını anlayabilmek için, dikkat edilmesi gereken nokta verilen eğitimin sistematik olarak yapısı ve eğitimci kadrosu. Çünkü etkili ve etkin bir İngilizce eğitimi ancak bütüncül ve sistematik bir yaklaşımla mümkündür.

Bu nedenle; çocuğunuzu dil kursuna kayıt ettirmeden önce, dil eğitimini verecek olan kurum hakkında ayrıntılı bir araştırma yapın. Dil eğitimi verecek okulun genel olarak İngilizce eğitim felsefesinin ne şekilde olduğunu öğrenin. Verilecek olan eğitimin ne kadar kapsamlı olduğuna bakın. Firmanın ya da kurumun mevcut yönetiminde İngilizce bölümünün temsil edilme durumuna ve oranına bakın. Son olarak eğitim verecek olan kadronun yeterlilik düzeyini, kalitesini ve bu konuda ki tecrübesini de araştırmayı unutmayın.

Native Etkisi

İyi ve etkin bir İngilizce eğitiminin bir diğer önemli faktörü de native etkisidir. Yani ana dil olarak İngilizce konuşan öğretmenlerin, dil eğitimine etkisi oldukça önemlidir. Dil eğitimi verecek olan öğretmenlerin konuştuğu dilin İngilizce olması hem önemli bir konu hem de eğitim alacak kişiye de önemli bir avantaj sağlar.

Çünkü eğitim verecek olan kişinin Gramer ve dil yapısı dışında, öğrencilerine ya da eğitim verecek olduğu kişiye, kendini rahatça ifade edebilmesi, karşısında ki insandan beklentilerini tam ve doğru bir biçimde aktarabilmesi çok önemlidir. Bu nedenle eğitim verecek olan kişinin ana dilinin İngilizce olup olmadığının tespit edilmesinde fayda var.

Kendini İfade Edebilmesi ve Özgüveni Olması

Çocuğunuz; İngilizce eğitimini çok iyi bir şekilde almış olsa bile, karşısında ki kişiye veya bir başkasına kendini doğru bir şekilde ifade edemiyorsa, bir yerlerde bir eksiklik var demektir. Bu yüzden; verilen eğitimde çocuğun kendini ifade edebilmesini sağlamak da çok önemlidir. Burada dil okullarına önemli görevler düşüyor.

Yetkinlik Yaklaşımı

İngilizceyi tek başına öğrenmek; bazen yeterli olmayabiliyor. Örnek verecek olursak, İngilizceyi etkin bir şekilde öğrenen ve kullanabilen, aynı zamanda teknolojiye, bilime, sanata meraklı olan ve bunların tümüne hakim olabilen bir çocuk, sadece dil eğitimi alan bir arkadaşına göre çok daha başarılıdır. Birçok konuda avantajlı durumdadır. Bu nedenle İngilizce eğitimini bir bütün olarak düşünmek ve bu şekilde vermek gerekiyor. Yani sadece İngilizce bilmek yerine, konuşmak, yazmak ve etrafında ki diğer insanlarla etkin bir biçimde iletişim kurmak, dil gelişimi açısından fayda sağlar ve hayati önem taşır.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.