IELTS Sınavı Çalışma Programı

IELTS yani ‘International English Language Testing System’; Türkçe’de ‘Uluslararası İngiliz Dili Sınav Sistemi’ anlamına gelir. Bu yazıda ‘sınav tam olarak nedir, amacınız nedir, nerelerde kabul görür, nasıl hazırlanmalı?’ gibi sorulara yanıt bulacaksınız. Gelin, hep birlikte bakalım.

IELTS Nedir?

IELTS, dünyanın neredeyse her yerinde kabul gören, uluslararası geçerliliği olan bir dil sınavıdır. Bu sınav 1980 yılında uygulanmaya başlanmıştır ve İngiltere merkezlidir.

Nerelerde Kabul Görür?

140 farklı ülkede uygulanan IELTS daha çok İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada gibi ülkelerde kabul görse de Amerika’da da kabul ediliyor. Aynı zamanda IELTS, sadece yurtdışı başvurularında kullanılan bir sınav değil. Boğziçi, Bilgi, Yeditepe gibi birçok üniversiteye girişte hazırlıktan muaf olmak isterseniz IELTS sınavından belli bir skor alıp bunu başarabilirsiniz.

IELTS Sınavı Çalışma Programı
IELTS Sınavı Çalışma Programı

Amacınız Nedir?

IELTS sınavına girmeden önce belirleyeceğiniz en önemli konu hangi amaçla sınava girdiğinizdir. Çünkü iki farklı IELTS sürü var; biri ‘academic’, diğeri ‘general’. ‘Academic IELTS’ adı üstünde akademik dil kullanımınızı ölçen bir sınav. Eğer yurdışında lisans veya yüksek lisans eğitimine başvurmak istiyorsanız, bu türü almanız gerekir. ‘General IELTS’, daha gündelik dil kullanımını ölçen bir sınavdır. Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede çalışma veya göçmenlik başvurusu yapacaksanız, bu türü almanız gerekir.

Sınav Nasıl Değerlendirilir?

Sınav, ölçekli band skor tablosu üzerinden değerlendirilir. Dinleme ve okuma bölümlerinde doğru cevap verilen her soru 1 puan kazandırır. Toplam puan, IELTS ölçeğinde hangi band skora denk geldiği hesaplanarak ilan edilir. Sınavdan iki hafta sonra puanlar açıklanır. IELTS, ‘9’ üzerinden değerlendirilir. Puanlama sistemi her seferinde yarımşar puan verdirilerek ilerler. IELTS sınavına online başvuru yapılabilir.

Sınava Nasıl Hazırlanmalı, Neler yapılmalı?

İlk olarak örnek bir deneme sınavı çözüp IELTS seviyenizi öğrenin. Bunun için zaman tutarak, gerçek bir sınavdaymışsınız gibi davranmanız gerekir. Doğru bir şekilde seviyenizi ölçmek isterseniz normal sınav kurallarını göz önüne getirerek testi çözün.

 • Seviyenizi belirledikten sonra her bölüme ayrı ayrı günler ayırarak çalışın.
 • Okuma bölümü için mutlaka bol bol pratik yapın ve önce sorulan soruyu okuyup paragrafı sonra okumayı alışkanlık haline getirin.
 • Evde de mutlaka zaman ayarınızı yaparak çalın. Zaman yönetmeyi verimli hale getirmek için çabalayın.
 • Dinleme bölümünde bir kez dinlenildiği için kulağınızın sürekli açık olması gerekiyor. Mutlaka bunun için de bol bol pratik yapmanız gerekiyor.
 • Yazma kısmında giriş gelişme ve sonuç kısımlarınızın olmasına dikkat edin. Yazdığınız şeyin mutlak doğru ve mutlak gerçek olması gerekmiyor. Sadece üç bölümün olmasına dikkat edin.
 • Konuşma kısmında aksanınız dikkate alınmıyor sadece akıcı bir şekilde farklı kelimelerle bağlaçları kullanımınız değerlendiriliyor. Sınava girmeden önce günlük hayatta bunun için de yakınınızda biriyle veya internetten sesli konuşma ile pratik yapabilirsiniz.
 • Sınava girmeden önce mutlaka amacınızı belirleyin. IELTS, bir strateji sınavıdır. Bunu bilerek çalışmalarınıza başlayın.
 • Bol bol İngilizce pratik yapın. Sınavdan önce çok işinize yarayacaktır ve heyecanınızı yenmenize yardım edecektir.
 • Çıkmış sorulara çalışarak girin.
 • Özellikle IELTS sınavına yönelik çalışın.
 • Yüksek ve kaliteli kelimeler öğrenmeye özen gösterin.
 • IELTS kaynakları ve kaliteli yayınlardan sınava çalışarak girin. Unutmayın, ne kadar zor sorular ve paragraflarla sınava hazırlanırsanız, sınav o kadar kolay gelecektir.

IELTS, korkulacak bir sınav değildir. Çalışmalarınızda stratejik çalışıp yukarıdaki maddeleri göz önüne koyarak çalışırsanız istediğiniz puanı almanız hayal değildir. Yeter ki gelişime kendinizi alıştırın ve hazırlayın. Biz, bu konuda her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.