Amerikan İngilizcesi vs İngiliz İngilizcesi

Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi Farklı Eğitimleri Gerektirir mi?

Diller, kendi içlerinde çok sayıda aksana ayrılabilir. Bu durum kimi zaman çok uzak coğrafyalar söz konusu olduğunda oldukça büyük bir farka dönüşebilir. Örneğin; Türkçe konuşulan Asya ülkelerindeki dili, Anadolu Türkçesi konuşan birisinin anlayabilmesi mümkün değildir ve bu diller ile İstanbul Türkçesi aynı dil olarak kabul edilmez. Ancak Anadolu içinde aksan farklılıkları ve kelimelerin seçimi gibi hususlar farklı bir aksan olarak sayılabilir. Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi arasındaki fark da aslında bundan daha fazla değildir. İki dil birbirine hemen hemen denk sayılabilir. Eğitimde ise iki dilin prensipte çok büyük farklılıkları olmadığını söylemek yanlış olmaz. Buna rağmen TOEFL ve IELTS gibi iki ayrı sınama yöntemi olduğunun da altını çizmekte fayda vardır. Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi arasındaki fark her fırsatta dile getirilen ve üzerine çokça konuşmaların geçtiği bir konudur. Bu nedenle de konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin meraklarını gidermek için bu konuyu araştırdık ve sonuçlarını hemen sizinle paylaşmak istedik. 

Amerikan İngilizcesi ve İngiliz İngilizcesi Neden farklıdır?

Her iki ülkede konuşulan aksan, farklı kelimeler gibi birçok ayrım İngilizceyi, İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi olarak ikiye bölmüş durumda. Bunun en büyük sebebi Amerika’da çok eski tarihlere dayanan kelimelerin halen günlük yaşamda kullanılıyorken İngiltere’de bu kelimelerin yılar içinde kaybolup gitmesi. Aslında bu durumun asıl ana nedeni kültürel farklılıklar. Öyle ki Amerika toplumu çok daha fazla gelenekçi ve eskiden kolay kopamayan bir toplum iken İngiltere tam tersi sık sık kendini yenileyen, her fırsatta kabuk değiştirerek tazelenme ihtiyacı duyan bir toplum. Ancak bir İngiliz bir Amerikalıyı, bir Amerikalı ise bir İngiliz’i kolayca anlayabilir, sohbet edebilir, yazışabilir. Türkiye’de bu durum bize karışık gibi görünse de her iki ülkenin televizyon kanalları gerek İngiliz İngilizce gerekse de Amerikan İngilizcesi ile yapılan yayınlar, programlar vardır bu da aradaki boşluğun sessizce kapanmasını sağlar. Yabancı dil eğitimi alırken her iki dili de daha doğrusu bir dilin farklı telaffuzlarını öğrenmek istiyorsanız dillerin kelime kullanımlarına bakmalısınız ve İngilizce eğitimi bu şekilde istediğiniz şekilde geliştirmelisiniz. 

İngilizce kursu eğitmeniniz ile bu konuyu konuşarak size yardımcı olmasını da talep edebilirsiniz. Birçok yabancı dil kursu özel ders vererek bu konuda kendini geliştirmek isteyen öğrencilerine fırsatlar sunar. İngilizce kursuna kayıt olmadan önce böyle bir merakınız varsa konuyu önceden konuşmanız da size fayda sağlayacaktır. 

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.