İngilizce Dil Seviyeleri Nelerdir?

Başta yurt dışın eğitim kurumları olmak üzere, yurt dışı ve içindeki birçok kurum ve kuruluş, başvuru şartlarında belirli bir İngilizce dil seviyesi istiyor. Bunun için de, bu kurum ve kuruluşlara başvuracak kişilerin, sanal ortamda İngilizce dil seviyeleri nelerdir? Soruları ile karşılaşılıyor.

İngilizce Dil Seviyesi Nedir?

Her dilde olduğu gibi İngilizce dil seviyesi de, bu dilin ne kadar anlayıp konuşulabildiğini gösteren bir ölçme aracıdır. Önemli olan bir dili anlayıp konuşmak değil, bu işlemleri o dilin kurallarına uygun olarak yapabilmektir. Bu da dil seviyesinin derecesi ile orantılı olarak gerçekleşebilir. İngilizce dil seviyeleri, özellikle iş ya da eğitim için gerekli olan dil becerilerini kullanabilme özelliğini de gösterir.

İngilizce Dil Seviyesi Nasıl Ölçülür?

İngilizce dil seviyesi de başlangıç, orta ve ileri seviye olarak üç başlıkta değerlendiriliyor. Özellikle bu seviyeleri tespit etmek için, ulusal ve uluslararası nitelikte birçok test ve sınav bulunuyor. Birçok kurum ve kuruluş, sadece dil seviyesi için sertifikayı yeterli görmeyip, belirtilen sınavdan istenilen notun alınmasını şart koşuyor. Bu da, sadece İngilizce kursu almanın bu kuruluşlara başvuru için yeterli olmayacağını, sınavlardan da istenilen başarı notunun alınması gerektiğini gösteriyor.

İngilizce Dil Seviyeleri Nelerdir?

İngilizce dil seviyeleri, tüm dünyada üç ana başlıkta belirlenir. Bunlar şu şekilde sıralanır;

 • A seviyeleri: bu seviyede olan kişiler, temel İngilizce kullanıcısı olarak kabul edilir. A1 ve A2 olarak iki seviyesi bulunur. A1 seviyesi başlangıçtır ve bu seviyede olanlar ancak, temel ihtiyaçlarını karşılayabilirler. A1 seviyesindekiler kendilerini tanıtabilir ve kişisel bilgileri sorabilirler. A2 seviyesi ise Elementary İngilizce olarak adlandırılır. Bu seviyede olanlar; basit ilişkiler kurabilir, temel alışveriş ve yerel coğrafi konularda konuşabilir.
 • B seviyeleri: bu seviyede olan kişiler, bağımsız İngilizce kullanıcısı olarak kabul edilir. B1 ve B2 olarak iki seviyesi bulunur. B1 seviyesi, orta seviye olarak adlandırılır. Bu seviyede olanlar; standart ve temel konuları anlayabilir ve konuşabilirler, ayrıca kısa metinler de yazabilirler. B2 seviyesi ise, orta üstü seviye olarak adlandırılır. Bu seviyede olanlar ise; karmaşık metinleri anlayabilir, bazı teknik konularda konuşabilir ve detaylı metin yazabilirler.
 • C seviyesi: bu seviyede olan kişiler, gelişmiş seviye İngilizce kullanıcısı olarak kabul edilir. C1 ve C2 olarak iki seviyesi bulunur. C1 seviyesinde olanlar; uzun ve zor metinleri anlayabilir ve kendilerini kolaylıkla ifade edebilirler. C2 seviyesi ise, uzmanlık seviyesi olarak da kabul edilebilir ve her konuyu anlayabilir, her konuda metin yazabilir ve çok akıcı konuşabilirler.

İngilizce dil seviyelerinin, birbirleri ile arasında önemli bir bağ bulunur. Bu nedenle de, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye yükselmek için mutlaka aradaki seviye basamaklarını sırası ile izlemek gerekir.

İngilizce Dil Seviyesi Ne İşe Yarar?

İngilizce dil seviyeleri başlangıçtan başlayıp, uzmanlık seviyesine kadar yükselir. Her dil seviyesinin bazı kriterleri bulunur ve bu seviyelerde olanların bu kriterleri karşılıyor olması gerekiyor. Yurt dışı dil kursları genellikle orta seviyeye sahip olmayı şart koşarken, yüksek öğretim kurumları ise en az orta seviyede İngilizce bilmeyi şart koşmaktadır. Özellikle yurt dışındaki birçok kuruluş ve önemli üniversiteler ise, orta seviyeyi bile yetersiz görüp ileri düzeyde İngilizce bilmeyi şart koşuyor. Bu örneklerden de anlaşılacağı gibi, iş ve eğitim maksadı ile başvurular için İngilizce dil seviyeleri önemli bir kriter olarak ön plana çıkıyor.

İngilizce Kurslarının Dil seviyesine Katkısı Nedir?

İngilizce dil kurslarının amacı kursa katılanları, ihtiyaç duydukları dil seviyesine çıkarabilmek için eğitmektir. Özellikle güvenilir dil kursları, kursa katılan öğrencilere kursun başlangıcında seviye tespit testi yaparlar. Bu sayede kursa katılanların, İngilizce dil seviyeleri ölçülür ve hangi seviyeden başlaması gerektiği tespit edilir. Seviyesi tespit edilen kursiyerlerin, talep ettikleri dil seviyesine ne kadar zamanda ve hangi aşamalardan sonra ulaşabileceği bu test sonucunda belirlenir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.