İngilizce Kursu Kaç Ay Sürer?

İngilizce, artık neredeyse herkesin minimum düzeyde tanıdığı bir dildir. Evrensel bir dil olarak kabul edilen, dünyanın her yerinde kullanılan İngiliz dili, ana dili farklı olan milletler için öğrenilmesi gereken bir dildir. Alınacak eğitim, çalışılacak iş ve sosyal ortam konularında İngilizce bilinmesi, kişiyi birçok anlamda geliştirecek ve öne alacaktır.

Bir lisan öğrenmenin bir insan olduğu sözü de hatırlanırsa dil öğrenmenin insan üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Bireyin hem çevresine hem de kendine olan güveni ile ilgili olarak pozitif etkilenmesi, bildiği dil sayıları ile doğru orantılıdır. Dil bilmenin zekayı geliştirici etkileri bir yana aynı zamanda, psikolojik kişisel sorunların çözümünde de yardımcı olduğu görülmüştür.

İngilizce dil kurslarına gelecek olursak, başlangıç seviyesinde olan bir bireyin öncelikle ‘Starter ‘ denilen sınıftan başlaması gerekir. Bu kur, ders saatlerinin seçimine bağlı olarak 3 ay da sürebilir, 1.5 ay da sürebilir. Ortalama olarak 2 ayı baz alırsak, Starter seviyesinden sonra sırasıyla A1,A2,B1,B2,C1,C2 seviyeleriyle toplamda 14 ay sürecektir. Bu süre, kursların tamamını kapsayan bir zaman dilimidir. Genellikle öğrencilerin çoğu tüm seviyelerin derslerini almazlar. B2’den sonra öğrencinin dili anlama ve yorumlama yeteneği oldukça gelişmiştir. Kalan süre zarfında eğitimini kendi de tamamlayabilir.

İngilizce Kursu Önemli Midir?

Özellikle öz disiplin konusunda problem yaşayan bireylerin kursu tercih etmeleri önemlidir. Kurslar, okul mantığıyla çalıştığı için öğrencileri ders çalışmaya, öğrenilen dilin sürekli aktif olmasına yarar sağlayacaktır. Aynı zamanda, bir diğer önemli konu ise eğer kişi dili hiç bilmiyorsa yani başlangıç seviyesindeyse, kursa kesinlikle gidilmelidir. İlerledikçe, öğrenilen dilin mantığı anlaşıldıkça, bir zaman sonra konuların kalan kısmını öğrenci tek başına da öğrenebilir.

Kursların önemi, bütçe açısından sıkıntılı olsa da öğrenilmek istenen dilin pratiğini kavrama açısından oldukça faydalıdır. Dil öğrenmek, diğer dersler gibi olmadığı için yazma, konuşma, dinleme ve okumadan oluşur. Kursların öğrencilere sunduğu en büyük imkan konuşma dersleridir. Dil, masa başında değil, aktif olarak sosyal hayatta daha kolay öğrenilir. Kurslar ve bünyesinde barındırdığı yabancı hocalar sayesinde konuşma becerisi de günden güne gelişecektir.

İngilizce Kursu Ararken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde artık her şehirde her mahalle de İngilizce kurslarına rastlamak mümkündür. Bunların arasından en uygun ve en kaliteli olanı seçmek ise, dikkat edilmesi gereken birkaç noktadan geçmektedir.

Bunlar;

 • Kursların bünyesinde anadili İngilizce olan hocaların olması dile yatkınlık açısından büyük önem taşır.
 • Derslere başlamadan seviye belirleme testi yapılması ve öğrencinin seviyesine göre sınıfının belirlenmesi gerekir.
 • Her seviye bitiminde sınav yapılıyor olması gerekir. Bir üst seviye için öğrenci uygun olmadığında, öğrencinin ek ders vs alması sağlanmalıdır.
 • Teknolojiyi takip eden, farklı eğitim materyalleri kullanan bir kurum olması, öğrenmeyi kolaylaştıran etmenlerdir.

Tüm bunların yanında, bir dil öğrenilirken önemli olan şeyin azim ve disiplin olduğu da unutulmamalıdır.

Bu şekilde herkes istediğini başarıyı elde edebilir.

Popüler İngilizce Kursları

Hemen hemen her şehirde bulunan zincir dil okullarından bazıları şunlardır;

 • Amerikan Kültür İngilizce Kursları
 • British Time İngilizce Kursu
 • Just English
 • Dilko English

Bahsedilen kurslar önceden büyük şehirlerde olmasına rağmen, artık neredeyse her şehirde ulaşabilir konumdadır.

İngilizce Kursu Fiyatları

Dil öğrenmek, matematik, fizik, kimya gibi derslerden bağımsız olarak öğrenmesi hem kolay hem de zor olabilen bir konudur. Bazıları bunun bir yetenek olduğunu söyler. Bazıları ise herkesin rahatlıkla öğrenebileceğini savunur. Alışılagelmiş derslerden farklı bir öğrenme şekli olan dilin etkisi büyük olduğu gibi fiyatları da bir o kadar yüksek olabilir. Fakat günümüzde artık birçok yerde dil kursu olduğu için ulaşılabilir olması fiyatını da düşürmüştür.

Bu anlamda dil öğrenmek isteyenlere pozitif bir katkı sağlar. Diğer yanıyla çok pahalı olduğu bilinen kursların da olması, öğrenciyi ikileme düşürebilir. Bu noktada pahalı eğitimin her zaman kaliteli olmayabileceği de düşünülmelidir. Dil öğrenmede söz konusu olan yegane tek şey istek, sabır ve azimdir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.