İngilizce Kursunun Amacı

İngilizce kursları sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyenlerin ya da okul hayatında aldığı İngilizce yeterli gelmeyenlerin katıldığı bir sınıf topluluğudur. Herkes hayatında en az bir defa İngilizce kursuna gitmiştir. Bunun için yaşın ve hangi seviye de kursa gidildiğinin bir önemi yok. İngilizce hayatın farklı evrelerinde her daim karşımıza çıkan bir dil olduğundan dolayı farklı yaş dönemlerimizde kursa gidebiliriz. Kursa gitmeye karar vermekten çok iyi bir kurs bulmak önemlidir. Bulduğumuz kursun hocaları nasıl, dokümanları yeterli mi, İngilizce kursunun amacı ne gibi birçok soruyu cevaplayan bir kurs olması gerekmektedir.

Gramer Temelini Oluşturmak

Sıfırdan İngilizce de öğrensek ya da var olan İngilizcemizi geliştirmek için kursa da gitsek İngilizce kursunun amacı temel gramer bilgisini geliştirmek olmalıdır. Temel gramer bilgisi eksik bir öğrenci İngilizce öğrenemez. Öğrendikleri ise tamamen ezbere dayalı ve kısa süre sonra unutacağı bilgiler olur. Başlıca hedefi gramer bilgisini oturtmak olan bir kurs alanının en iyisi demektir. Dil öğrenmek bulmaca çözmek gibidir. Öğrenci temel bilgiyi çözerse devamı zaten kendiliğinden gelir ve ezberciliğe de kalkışmaz.

Dil öğrenme sürecinde birçok öğrencinin ezbercilik yapmasındaki temek problem gramer bilgisi eksikliğinden kaynaklı parçaların yerine oturmamasından kaynaklanmaktadır. Millet olarak yabancı dili zor öğrenmemizin başlıca sebepleri de bunlardır. Bundan dolayı İngilizce kursları hem Türk hem de yabancı hocalarını çok iyi seçmeli ve bu hocalar çok iyi gramer anlatmalı.

İngilizce Kursunun Amacı
İngilizce Kursunun Amacı

Konuşma Becerisi Kazandırmak

İyi bir İngilizce kursunun ikinci temel hedefi konuşma becerisi kazandırmak olmalıdır. Yıllarca İngilizce kursuna gidip de iki kelimeyi yan yana getirip konuşamayan çok fazla insan var. Bunda millet olarak dil öğrenmeye dirençli olduğumuz, hata yapmaktan korktuğumuz kadar İngilizce kurslarının yetersizliği de gelmektedir. Birçok kurs kitap üzerinden bilgi verip sadece ders esnasında konuşulan o kısa sürelerle yetinir.

Ders esnasında konuşmanın yeterli olmadığı konuşamayan öğrenciden bellidir. Eğer bir öğrenci kursa gittiği halde konuşamıyorsa ya da var olan konuşmasını ilerletememişse o kursun eğitim programını, bünyesindeki hocaları ve öğrenciye sunduğu olanakları değerlendirmesi gerekir. İngilizcenin eskisinden de fazlaca gerekli olduğu modern dünyada iyi bir İngilizce kursunun amacı her öğrencisini konuşmaya teşvik etmek ve konuşturmaktır.

Okuduğunu Anlamamızı Sağlamak

İyi bir İngilizce kursunun bir diğer amacı da bir öğrencisinin bir dokümanı okuduğu zaman anlamasını sağlamaktır. Burada konu yine gramer bilgisine dayanmaktadır. Temelinde iyi bir gramer bilgisi verirse öğrenci okuduğunu anlayabilir. Burada okumaktan kastımız gramer kitaplarındaki yarım satırlık cümleler, kısa gramer çalışmaları değil. Burada kastettiğimiz uzun bir paragrafı, bir makaleyi ya da bir hikaye kitabını okumak ve bunu bir bütün olarak anlamak. Aynı ana dilinde yazılmış bir kitap gibi İngilizce kitabı okuyabilen bir öğrencinin gittiği kurs o öğrenci için faydalı olmuş demektir. Burada unutulmaması gereken esas faktörlerden bir tanesi de öğrencinin okuma gayretidir.

Ömür Boyu İngilizce Aktivite Olanağı Sunmak

Ömür boyu aktivite olanağı bir kursun öğrencisini ömür boyu sahiplenmesi olarak düşünülmelidir. Tıpkı bir annenin çocuğunu yıllarca sahiplenmesi gibi.

Bu durum ne işe yarar dersek;

 • Öğrencinin ömür boyu İngilizce ile irtibatta kalmasını sağlar.
 • İngilizce ile olan işi sosyal olarak bitse bile kursun ömür boyu aktiviteleri sayesinde İngilizce bilgileri hep taze kalır.
 • Dil kullanılmadığı zaman unutulan bir şeydir. Ömür boyu aktivite sayesinde kullanılmayan kelimeler unutulsa bile günlük hayat dili dediğimiz basit dil unutulmaz.

Ömür boyu aktivite aslında ömür boyu yapılmış bir hayat sigortası gibidir.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.