İngilizce Öğrenmede Yapılan En Büyük Hatalar

İngilizce öğrenirken yapılan en büyük yanlışlar, sadece gramere odaklanma, Türkçe düşünerek konuşmaya çalışma, ezber üzerinden yo alma, İngilizce konuşmaktan çekinme, kaynak olarak sadece ders kitaplarını kullanma yöntemlerini tercih etmektir. İngilizce öğrenme aşamasında yapılan en büyük hatalar, konuşma diline geçiş aşamasının zorlaşmasına yol açarlar. Gündelik konuşmada İngilizce kullanmak, ilerleyen aşamalarda mülakatlara katılabilecek seviyede İngilizce öğrenmek, resmi İngilizce yeterlilik sınavlarında (testlerinde) başarı elde etmek için bu hataların ortadan kaldırılması gerekir. 

Sadece İngilizce Gramere Odaklanma

Yalnız İngilizce gramere odaklanmak, İngilizce öğrenirken ve çalışırken yapılan en büyük hatalar arasında yer alır. Bu işlem konuşma becerisi kazanma sürecini geciktirir. Gramer üzerinde 1 ila 2 saatlik bir çalışma ardından metinler okunmalı ve u metinler üzerinden yorum yapılmaya çalışılmalıdır. Konuşma sırasında birden fazla gramer kuralını düşünmek ve uygulamak için geniş vakte zaten sahip olunur. Türkçe konuşurken nasıl ki gramer kuralları bir süre ardından dile hakim hale geliyor ise aynı durum İngilizce öğrenirken meydana gelir. Bu kapsamda gramer ve konuşmaya eşit ölçüde ağırlık verilmelidir.

Türkçe Düşünerek İngilizceye Çevirmek

Türkçe düşünürken İngilizce çeviri yapmak, İngilizce öğrenme aşamasında yapılan hatalardan biridir. Neden ingilizce öğrenmek istediğinizi öncelikle çok iyi belirlemesiniz. İş ingilizcesi için farklı yöntemler, akademik sınavlara hazırlık ya da projeleriniz için kullanımda farklı yöntemler ile ilerlemelisiniz.Ana dilde düşünmek ve bu düşünceyi İngilizce ifade etmeye çalışmak bir süre sonra uzun ve karmaşık kelimelerin oluşmasına yol açar. Diğer yandan oldukça yavaş ve düşünerek konuşma problemi açığa çıkar. Doğru bir öğrenme yönteminde İngilizce TV programları, İngilizce dizi ve kitap kaynakları ele alınarak, direk olarak İngiliz diline ait konuşma şekli uygulanmaya çalışılmalıdır. Dergi yazıları, gazete metinleri ve şarkı sözlerinde kişilerin duygularını hangi cümleler ile ifade ettikleri göz önüne alınmalıdır. Bu kapsamda Türkçe düşünmeden direk olarak İngilizce dilde ifadeleri vermek daha kolay hale getirilir.

Ezber Üzerinden Çalışmak

Ezber yoluyla çalışmak, İngilizce öğrenirken anlam bütünlüğünü bir kenara atarak yazmaya ve konuşmaya çalışmak anlamına gelir. Bir kelimeyi ezberledikten sonra çalışmaya ara vermek ve kelimeleri cümle içinde kullanmamak, kelimeleri akıldaki kalıcılığını azaltır. Sadece kelime ezberlemek yeni bir dil öğrenirken, kişiyi kısıtlar. İngilizce öğrenme aşamasında bu hata kelimeleri ezberleme ardından, yaratıcı paragraflar yazma ve kelimeleri metin içinde kullanma yöntemleri ile giderilir.

İngilizce Konuşmaktan Çekinmek

İngilizce konuşmaktan utanmak, İngilizce öğrenirken yapılan ve pratik yapma alışkanlığını körelten bir hatadır. Hata yaptığında kendisi ile dalga geçileceğiniz düşünene öğrenciler, İngilizce konuşmaktan kaçınarak, akıcı bir dile sahip olma konusunda geri planda kalırlar. Böyle bir durumda yaşanılan ülkede ana dil olarak İngilizce konuşulmadığı, herkesin bu dili dört dörtlük bilmediği akla getirilerek, yeni kelimeler öğrenilip, duygular ve düşünceler dile getirilmelidir. Özellikle okullarda yabancı arkadaşlar edinerek iletişim kurmaya çalışmak akıcı konuşmayı geliştirir.

Sadece Ders Kitaplarından Kaynak Almak

Yalnız ders kitaplarında kaynak almak, İngiliz öğrenirken yapılan ve öğrenim sürecini belirli bir çizgi içinde sınırlandıran hatadır. Gramer öğrenmek, yeni kelimeleri tanımak, paragrafları anlayabilmek ve konu içeriklerini öğrenmek için İngilizce konu anlatım ders kitaplarından yararlanılmalı bunun yanında dergi, roman, İngilizce test gibi seçeneklerde kaynak olarak kullanılmalıdır. 

Sadece konu anlatım ve test kitaplarına bağlı kalmak yerine günlük konuşma dilini öğrenebilmek amacı ile anlamlı cümleler kurmaya çalışmak gerekir. Hatta, bir cümlenin eş anlamlısını, zıt anlamlısını türetme alıştırmaları yapılarak, konuşma diline yatkınlık sağlanmalıdır. İngilizce öğrenme aşamasında tercih edilen müzik tarzında İngilizce şarkılar dinlenmeli bu kapsamda yeni sözcük öbekleri ve belirli duyguları ifade eden tamlama kalıpları öğrenilmelidir. 

Eğer siz de bu hatalardan ve zorluklardan yakınıyorsanız Avcılar İngiliz Kültür eğitmenlerinin danışmanlığında doğru program ile ingilizce öğrenimizini hızlandırabilirsiniz.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.