İngilizce Seviyesi Nasıl Belirlenir?

İngilizce seviyesi nasıl belirlenir? Sorusu gençler tarafından merak ediliyor. Pek çok kişi hangi seviye İngilizce bildiğini öğrenmek ve ona göre eğitim almak istiyor. İngilizce seviyesi kolaylıkla belirleniyor.

İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

İngilizce evrensel dil olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı her ülke İngilizceye önem veriyor. Okullarda küçük yaşlardan itibaren İngilizce öğretiliyor. İngilizce bilenler, iş bulmada daha şanslı oluyor. Ülkemizde İngilizce bilen gençlere oldukça fazla ihtiyaç duyuluyor. İngilizcenin belli seviyeleri bulunuyor.

İngilizce seviyeleri şu şekilde:

 • A1- Başlangıç
 • A2 – Temel
 • B1- Orta seviye öncesi
 • B2- Orta seviye
 • C1- Orta seviyenin üstü
 • C2- Orta seviye

Ülkemizde verilen İngilizce genellikle B1 seviyesinde oluyor.

İngilizce Seviyesi Nasıl Tespit Edilir?

İngilizce seviyesini tespit etmenin pek çok yolu bulunuyor. TOEFL gibi sınavlar, İngilizce seviyesini tespit ediyor. Kişiler, bu sınavlara girerek seviyelerini görebiliyor. Bu sınavlarda okuma, yazma, konuşma gibi konular yer alıyor.

TOEFL sınavına girmenin belli bir ücreti bulunuyor. Çoğu kişi bu sınava girmiyor. İngilizce seviye tespiti, internet üzerinden yapılan testlerle belirlenebiliyor. Bu testler bazen yanıltıcı olabiliyor. Ancak çoğu kişi seviyesini belirlemek için internetten yardım alıyor.

İngilizce Seviyeleri Nasıl Geliştirilir?

İngilizce öğrenmek isteyenlerin sayısı hem dünyada hem ülkemizde giderek artıyor. Akıcı derecede İngilizce konuşabilmek için belli bir birikim gerekiyor. İngilizce seviyeleri geliştirilebiliyor. İngilizce seviyelerini geliştirmek isteyenler kurslardan yardım alıyor.

Kurslar ilk olarak kişilerin İngilizce seviyelerini belirliyor. Ardından gerekli olan eğitim veriliyor. İngilizce seviyesi tek başına da geliştirilebiliyor. Bunun için uzun süre emek vermek gerekiyor. Ev içerisinde online kurslar yardımıyla İngilizce seviyesi geliştirilebiliyor.

İngilizce Seviyesini Geliştirmenin Yararları

Özellikle 20-28 yaş arasındaki gençler, İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak istiyor. Eğitim, iş, seyahat gibi sebeplerden dolayı İngilizce öğreniliyor. Orta seviye İngilizce bilenler bazı yerlerde iş bulabiliyor. Orta seviyenin üzerinde İngilizce bilenler ise rahatlıkla iş bulabiliyor.

C1 seviyesinde İngilizce bilenler tercümanlık yapabiliyor. Bu kişiler genelde uluslararası şirketlerde çalışıyor. Ancak c1 seviyesinde İngilizce öğrenmek yıllar alabiliyor. Üniversite çağındaki gençler ileri derece İngilizce öğrenip büyük şirketlerde çalışmayı hedefliyor.

İngilizce Seviyelerini Geliştirmek Ne Kadar Sürer

İngilizce seviyesini geliştirmenin süresi kişiden kişiye değişiyor. Bazı kişiler gün içerisinde 3 saat pratik yapıyor. Bazı kişiler ise yalnızca boş vakitlerinde İngilizce çalışıyor. İleri derecede İngilizce öğrenebilmek için günde 4-5 saat çalışmak gerekiyor. İngilizce seviyesini geliştirecek olanlar, çoğunlukla kurslara gitmeyi tercih ediyor. Uzman desteği olmadan İngilizce geliştirmek çok zor oluyor.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.