Proficiency seviyesinde İngilizce nasıl öğrenilir?

Her dil kendi içerisinde farklı seviyelere sahiptir. İngilizce de tüm dillerde olduğu gibi bu seviyelere sahiptir. Özellikle İngilizce öğrenirken bu seviyeler akademik sınıflandırma bakımından oldukça önemlidir. Zira eğitim protokolleri geliştirilirken bu akademik seviyelere uygun süreçler temin edildiğinden, tespit bakımından doğru bir ölçme mekanizması kullanılır. İngilizce eğitim seviyeleri de bu maksatla, tüm eğitim kurumları tarafından kullanılır. Proficiency; kelime anlamı olarak; uzmanlık ya da yetkinlik anlamına gelir. İngilizce yetkinlik noktasında bu seviye genellikle üniversitelerin yeterlilik seviyesini ifade eder. Hazırlık atlama ve yeterlilik sınavları Proficiency olarak tanımlanır. Pekiyi Proficiency seviyesinde sınavlara nasıl hazırlanabiliriz? Bunun için özel olarak bir eğitim var mıdır?

Proficiency İngilizce Eğitimi

Proficiency, IELTS ve TOEFL gibi uluslararası standartlara sahip olmasa da, kimi kuruluşlarca düzenlenen bu seviyedeki sınavların geçerlilikleri oldukça kapsamlıdır. Nitelikleri bakımından bu uluslararası sınavla kıyaslanabilir nitelikte olan Proficiency sınavları, kurumlar tarafından bizzat yapılabilir. Kimi okulları bu sınav yerine TOEFL ve IELTS sınav sonuçlarını da kabul etmektedir. Burada odak noktamız, bu sınavların genel olarak aynı seviyede olduğu ve bu seviyede İngilizce eğitimi almış olmanın zorunluluk olduğudur.

Proficiency Sınavı İçeriği

Proficiency sınavları, öğrencinin eğitim alabilecek seviyede İngilizce yeterliliği olup olmadığını ölçer. Yani bu sınavların seviyesi hayli yüksektir. Örgün eğitimde verilen İngilizce eğitim seviyelerinin tamamının üzerinde bir seviyeyi ifade eden bu seviyede; 

 • Reading (okuma)
 • Writing (yazma)
 • Listening (dinleme)
 • Speaking (konuşma)

Sınamaları yapılır. Reading aşamasında öğrenciye, bir okuma metni verilerek metnin içerisinden sorular sorulurken, writing testinde, öğrencinin verilen konu ile ilgili bir essay (deneme/kompozisyon) yazması istenir. Listening testinde, okumada olduğu gibi bir metnin okuması dinletilerek bu konu içerisinden sorular öğrenciye yöneltilir. Son olarak speaking testinde günlük konuşma odalı kısa bir münazara yapılarak sınav tamamlanır.

Proficiency Sınavına Hazırlık

Buraya kadar olan açıklamalardan anlayabileceğimiz gibi Proficiency İngilizce kursu, temel düzeyde bir eğitim değildir. Öğrencinin advanced seviyede İngilizce hâkimiyetinin olması ya da bu seviyeye yakın olması gerekir. Eğer bu seviyede değilsek, öncelikle temel İngilizce eğitimi almalı ve İngilizce seviyemizi bu seviyeye taşımamız gerekir. Bunun sonrasında, özel ders biçiminde veya bizim gibi uzman dil okulları aracılığı ile Proficiency eğitimi alabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece bize ulaşmak ve uzman eğitim danışmanlarımızdan bilgi almak olacaktır. Biz size en kapsamlı eğitim programını hazırlıyor ve sunuyor olacağız.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.