Yabancı Dil Öğrenmek Zekayı Geliştirir Mi?

Yabancı dil eğitimi her geçen gün daha da önem kazanıyor. Yabancı dil bilmenin kişinin hayatına pek çok olumlu etkisi bulunuyor. Başta akademik hayat olmak üzere birçok alanda kişinin daha iyi bir konuma gelmesine olana sağlıyor. Ancak yabancı dil eğitimine ağırlık veren pek çok kişi yabancı dil öğrenmek zekayı geliştirir mi? sorusuna bir cevap arıyor.

Beyin ve zeka gelişimi denilince birçok uzmanın ilk verdiği tavsiyeler arasında yabancı dil öğrenmek yer alıyor. Ancak bu tavsiyenin doğru olup olmadığı konusunda pek çok kişi şüphe duyabiliyor. Her ne kadar yabancı dil öğrenmenin zeka üzerindeki etkileri bilimsel araştırmalarla ortaya konsa da bu konuda farklı görüşlerde bulunuyor.

Yabancı Dil Eğitimi Nedir?

Yabancı dil eğitimi, bir kişinin dünyayı ve diğer kültürleri daha yakından tanımasını sağlayan en kolay yoldur. Yabancı dil denilince haklı olarak akla ilk İngilizce ve diğer Batı dilleri geliyor. Ancak son zamanlarda Uzakdoğu ve Asya dillerine olan ilginin arttığını belirtmekte fayda bulunuyor. Yabancı dil eğitimi daha çok okul sıralarında verilmeye başlanıyor. Eğer öğrenci bu alanda kendini geliştirmek isterse yabancı dil kurslarına katılım sağlıyor. Yabancı dil eğitiminin ne olduğunu merak eden kişilere kısaca açıklamak gerekirse kişinin bir dili okuma, yazma ve anlama kapasitesinde öğrenmesi oluyor.

Yabancı Dil Öğrenmek Zekayı Geliştirir Mi?
Yabancı Dil Öğrenmek Zekayı Geliştirir Mi?

Yabancı Dil Eğitimi Nasıl Olur?

Yabancı dil eğitiminin nasıl olması gerektiği konusunda her kafadan farklı bir ses çıkabiliyor. Ancak bu alanda eğitim alan ve uzmanlaşan kişiler kendi yöntemlerini bularak oldukça etkili bir şekilde yabancı dil eğitimi veriyor. Yabancı dil eğitiminin zeka gelişimi üzerindeki etkisi bu konuda uzman olan kişiler tarafından dile getiriliyor.

Yabancı Dil Öğrenmenin Zekaya Etkileri

Yabancı dil öğrenmenin zeka üzerindeki etkileri şu şekildedir:

 • Öğrenmeyi kolaylaştırır
 • Farklı kültürlerin tanınmasını sağlar
 • Analitik zekayı geliştirir
 • Yorun yapma becerisi katar
 • Beynin farklı çalışmasını sağlar

Yabancı dil öğrenmenin zeka üzerindeki etkilerinden bazıları bu maddelerde yer aldığı gibidir.

Yabancı Dil Eğitimi ve Zeka Becerileri

Eğitimin temelinde kişinin çocuk yaşlardan itibaren zeka ve motor becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Yabancı dil eğitiminin de zeka gelişimi üzerinde oldukça büyük etkileri bulunuyor. Yabancı dil öğrenen kişilerin beyninin sağ ve sol lobları eşit şekilde çalışıyor.

Yabancı Dil Eğitimi ve Zeka Gelişimi

Yabancı dil eğitimi pek çok farklı eğitim dalı gibi zeka üzerinde olumlu etkilere sahip oluyor. Yabancı dil gelişiminin zekayı geliştirdiği bilimsel araştırmalar sonucunda da ortaya konuyor.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.