Almanca Aile Birleşimi Sınavı Nedir?

Almanca aile birleşimi imtihanı, Goethe Instıtut tarafından yapılan Start Deutsch 1 sınavı olarak bilinir. Türkiye’de bulunan kişiler Almanya’da yer alan eşlerinin yanına gitmeden önce Goethe Instutıt kurslarına katılım sağlayıp, eğitim ardından Start Deutsch 1 Almanca aile birleşimi sınavı kapsamında dil sertifikası alarak, Almanca aile birleşimi vizesine başvuru sağlamalıdırlar.

Almanca Aile Birleşim Sınavı Nerede Yapılır?

Almanca aile birleşim sınav yeri, adayların bulunduğu konuma bağlı olarak Almanya veya Türkiye’de bulunan Goethe Instutıt’larda yapılır. Kursa katılım sağlayan kişiler, kurs sürecinde bildirilen kurum adreslerinde, sınav partnerleri eşliğinde soruları cevaplarlar. Başarı elde edenler sertifika alamaya hak kazanır.

Almanca Aile Birleşimi Sınavına Hazırlık Ne Kadar Sürer?

Almanca aile birleşim sınavına hazırlanma süresi, ortalama 2 aylık dönemi kapsar. Sınava hazırlanmak için dahil olunan kurs süreci her biri 45 dakikalık olan 160 dersten oluşur. Kişinin önceden sahip olduğu bilgilere ve Almanca dil düzeyine bağlı olarak hazırlık süresi ve eğitim kuru daha uzun veya kısa şekilde belirlenebilir. Bu karar Goethe Instutıt tarafından hazırlanan eğitim programına bağlıdır.

Almanca Aile Birleşimi Sınavına Kurs Almadan Girilir Mi?

Almanca aile birleşim sınavına kurssuz girmek mümkündür. Bu kapsamda Goethe Instutıt’e sadece sınava katılmak amacı ile başvuru sağlanır. Almanca dil seviyesi iyi derecede olan adaylar Goethe-Zertifikat A1: Start Deutsch sınavına kurs almadan girerek, başarı elde etmeleri halinde dil yeterlilik sertifikalarını edinme hakkına sahiptiler.

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Hangi Bölümlerden Oluşur?

Almanca aile birleşin sınav bölümleri hakkında bilgiler şu şekilde sırlanır:

 • Almanca aile birleşimi sınavı 2 bölümden oluşur.
 • İlk bölüm 65 dakika süren yazılı sınav, ikinci bölüm ise 15 dakika süren sözlü sınav aşamasıdır.
 • Yazılı sınav kapsamında, günlük yaşama dair kısa konuşmalar, özel telefon mesajları veya kamuya yönelik anonslar dinlenip,  bu konuşmalar hakkında sorulan yazılı sorular cevaplandırılır.
 • Kısa notlar, bilgilendirme levhaları gibi metinler okunup, bu metinlere yönelik sorulan sorular cevaplandırılır.
 • Yazılı sınavın son aşamasında ise basit bir form tablosunun doldurulması istenirken, kişisel bilgileri anlatan kısa bir yazılması talep edilir.
 • Sınavın sözlü aşaması ise guruplar halinde yapılır.
 • Belirli guruplar oluşturulur. Bu guruplara bir tanışma süresi verilir.
 • Adaylar daha sonra serbest şekilde bir birlerine günlük yaşam hakkında sorular yönelterek, bu soruları cevaplarlar. Gurup iletişimi kapsamında konuşma becerisi ölçülür.

Almanca Aile Birleşimi Sınavı Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Almanca aile birleşim imtihanı geçerlilik süresi, 6 ay olarak belirlenmiştir. Katılım sağlanan sınav sonuçları ve sertifikalar 6 ay ardından geçerliliklerini kaybederler. Bu kapsamda sınava giriş ardından en geç 6 ay sonra vize için başvuru yapılması gerekir. Aks takdirde sınava tekrara katılım sağlanmalıdır.

Almanca Aile Birleşimi Sınavından Kimler Muaf?

Almanca aile birleşimi sınavından muaf olanlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Almanya’da bilin insanı olarak görev yapan kişilerin Türkiye’de yaşayan eşleri,
 • Almanya’da işçi olarak yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’den Almanya’da gidecek eşleri,
 • Bedensel veya zihinsel rahatsızlığı sebebi ile Almanca temel eğitimini alabilmeye uygun olmayan ve Almanya’ya eşi, ebeveyni yanına gitmek isteyen Türk vatandaşları,
 • Almanya’da AB mavi kart sahibi olan kişilerin Türkiye’den Almanya’ya geçmek isteyen eşleri,
 • Türkiye’den eşi ve reşit olmayan Alman vatandaşı çocuğu yanına gitmek isteyen kişiler,
 • Almanya’da yaşayan fakat ABD, Japonya, El Salvador, Honduras, Andorra, İsrail, kanada vatandaşı olan kişilerin, Türkiye’den Almanya’ya geçiş yapacak eşleri,

Bu kişiler Almanca aile birleşimi sınavı ve dil sertifikası şartlarına uygunluk sağlamadan vize talebinde bulunabilirler.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Avcılar İngiliz Kültür
  Alanında uzman eğitmenler ile Avrupa Dil Pasaportu’na sahip olabileceğiniz Avcılar İngilizce Kursu deyince ilk akla gelen dil eğitim merkezi
  © 2023 Avcılar İngiliz Kültür . All rights reserved.

  Sizi Arayalım

  Kampanyalar ve eğitimler hakkında bilgi için lütfen formu doldurunuz.