Almanya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gereken Evraklar
Almanya Aile Birleşimi Vizesi Evrakları

Almanya aile birleşim vizesi belgeleri, vize başvuru formu, pasaport, 2 adet vesikalık fotoğraf, uluslararası evlenme kayıt örneği, A1 seviye dil sertifikası, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah evrağı olarak belirlenmiştir. Evraklar Türkiye’den başvuran ve Almanya’da yaşayan tarafından teslim edilmelidir. Evrak teslimi tek taraflı olarak yapılmaz. Bu evrakların tamamlanası ve başvuru formunun doldurularak imzalanması ardından Almanya aile birleşimi vizesi için müracaatlar kabul edilir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesine Başvuru Nasıl Yapılır?

Almanya aile birleşimi vize müracaatı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

  • Kişi Alman Federal Cumhuriyeti’nin Türkiye’de bulunan, İstanbul veya İzmir Başkonsolosluklarından tercih ettiğine ziyaret gerçekleştirir.
  • Yetkili çalışanlara, Almanya aile birleşimi vizesi alınmak istendiği bildirilip, alınan vize formu gerekli kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulmalı, eksiksiz form imzalanarak teslim edilmelidir.
  • Bu aşama ardından nüfus cüzdanı, Almanya’ya geçecek yakına ait A1 seviye Almanca dil sertifikası, fotoğraf, ikamet belgesi, uluslararası evlenme kayıt örneği, vukuatlı nüfus kayıt belgesi gibi evrakların tümü teslim edilir.
  • Gerekli başvur kaydı çalışanca sisteme işlenir.

Almanya Aile Birleşimi Vize Başvurusu İçin. : https://nationalvisagermany.idata.com.tr/#/home

Bu adımlar kapsamında kullanılacak olan uluslararası evlenme kayıt örneği, Türkiye’de evlenen kişilerce, ikamete en yakın Nüfus Müdürlük binasına TC kimlik kart ile başvuru yapılarak temin edilir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nedir?

Almanya aile birleşim vizesi, Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Almanya’da yaşan çocuk veya eşlerinin yanına yerleşmeleri için gerekli olan vize türüdür. Bu vize usun süreli yani D tipi vize kategorisinde yer alır. Kısa süreli vizelerin aksine Almanya Federal Cumhuriyetinde oturma hakkını sunar.

Almanca Bilgisini Kanıtlayan Sertifika Nasıl Alınır?

Almanca bilgisini aktaran sertifikayı almak için Alman Konsolosluğunun kabul ettiği Goethe-Institut veya ÖSD kurlarının sınavlarından başarı ile geçilmesi gerekir. Bu kurslar sonunda yapılan sınavlar ardından edinilen sertifika harici belgeler ile vize başvurusu yapmak mümkün değildir. Almanya’da yaşayan kişilerin aile birleşin vizesinden yararlanacak Türk vatandaşı eşleri veya çocukları bu sertifikaya sahip olmalı ve başvuru sırasında sertifikayı evrak olarak sunmalıdırlar.

Bu sertifika için verdiğimiz Aile Birleşimi Kursuna Katılabilirsiniz.

Almanya Aile Birleşim Vizesine Dil Sertifikasız Başvuru Yapılır Mı?

Almanya aile birleşim vizesine dil belgesiz başvurma, belirli şartlara uyum sağlama kapsamında mümkündür. Bedensel, zihinsel veya ruhsal hastalık dolayı temel düzeyde Almanca eğitimi alamayacak durumda olanlar, engel durumlarını doktor raporu ile sunarak, dil sertifikasız başvuru gerçekleştirirler.

Kişi Almanya’da bulunan eşinin ve reşit olmayan çocuğunun yanına gitmek amacı ile birleşim vizesi alıyor ise dil sertifikası zorunlu evrak olarak talep edilmez. Kişinin Almanya’da yaşayan eşi AB Mavi Kart sahibi ise dil sertifikasız başvuru yapılmaktadır. Almanya’da yaşayan eş bilim insanı, yüksek mertebeli çalışan vasıfları ile Alman İkamet Yasası kapsamına giriyor ise dil sertifikasız birleşim vizesi başvurusu yapılır.

Türkiye’den başvuru yapan kişinin Almanya’da yaşayan eşi, El Salvador, Honduras, Andorra, Japonya, İsrail, Kanada, ABD vatandaşlıklarından her hangi birine sahipse, dil sertifikasız vize başvurusu yapılır.

Bu kirterlerin dışında yer alanlar Almanya aile birleşimi vize alımında Almanca dil yeterliliğini kanıtlayan ve konsolosluklarda kabul edilen dil sertifikalarını başvuruda iletmelidirler.

Almanya Aile Birleşim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya aile birleşimi vizesi çıkış süresi, ortalama 3 ay olarak belirlenmiştir. Bu süre konsoloslukların çalışma tempolarına ve inisiyatiflerine bağlı olarak değişir. Almanya aile birleşimi vizesi başvurularından 3 ay sonra sonucu sorgulamak ve sonuç hakkında bilgi talep etmek mümkündür.

İngiliz Kültür

İngiliz Kültür

Sizi Arayalım

Felemenkçe Eğitimi ve Hollanda Aile Birleşimi

Hollanda aile birleşimi için sizlerden iyi düzeyde Felemenkçe bilgisi istenmektedir. Ancak bir dil öğrenmek emek ve çaba gerektirir. Bunun dışında A1 Flemenkçe öğrenebilmek için herhangi bir Felemenkçe kursu arayışınız da olabilir. Hollandacayı en doğru ve hızlı bir şekilde öğrenebilmeniz için iyi bir kurs merkezinde eğitim almanız oldukça önemlidir. Eşsiz dil fırsatlarına İngiliz Kültür Avcılar kurs merkezi ile ulaşabilirsiniz.  

Felemenkçe öğrenmek ve Felemenkçe kursu

Kursu veren öğretmenler alanlarında uzman kişilerdir. Böylelikle dil öğrenmek hem eğlenceli hem de kolay bir hâl alır. Felemenkçe kursu fırsatlarından sizlerde faydalanmak istiyorsanız İngiliz Kültür Avcılar kursunu tercih edebilirsiniz.

Hollanda Aile Birleşimi Hakkında Merak Edilenler

Hollanda aile birleşimi vizesi yabancı uyrukluların Hollanda Krallığı’nda 90 günden çok kalabilmelerini gerçekleştiren uzun devir (D tipi) vizeyi içerir. Aile Birleşimi Vizesi Hollanda vatandaşı olan bireylerin aile ferdi olup, Hollanda’da uzun süre oturmaları için sarfedilen bir vize türüdür.